Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Erdem Özcan

FERİBOTA GÜNLER KALA

Doların, altının zirve yaptığı 3 yıl önceki fiyatların da buna uyum sağlamasının ardından hastalıkta bahane olunca feribot bu yükü kaldıramadı. 3 yıldan beri deniz otobüsüne razı olduk. Ancak tabi onlar güzel ve rüzgârsız havaların deniz araçlarıydı. Bir gün lodos bir gün poyraz fark etmiyor ve feribotların sefer yapabildiği rüzgârlı havalarda deniz otobüsü seferleri iptal olabiliyor.

Bu gerçek bugün de geçerli. 3 yıldan beri defalarca yazdım. Sadece geçen yıl “Bandırma Gemisiz Kaldı” “Feribotsuz kaldık” “Gemisi Olmayan Bandırma” “Feribot Seferleri Ne zaman” ve “Kış Geldi İptaller Başladı” başlığıyla ayni konu hakkında 5 kez yazmışım. Son yazım 30 Aralık 2022 tarihindeydi. “Kış Geldi İptaller Başladı” başlıktaki yazımda deniz otobüslerinin Marmara’nın sert rüzgârlarına karşı çok yetersiz olduğunu vurgulamış feribotun şart olduğunu belirtmiştim. Feribot seferleri önemli bir değişiklik olmazsa 18 Haziran’da başlaması gerekiyor. Sefer tarifesinin; İstanbul’dan Cuma günü Bandırma’ya, Bandırma’dan da Pazar günü İstanbul-Yenikapı’ya dönüş olarak planlandığını sanıyorum. Ücrete gelince şu anda deniz otobüsü tam bilet ücreti 322 lira ama talep çok olursa 422 lira oluyor ki çok saçma; böyle tarife mi olur? Çok talep olunca 100 lira fark oluyor. Hâlbuki talep çok olunca İDO’nun getirisi yani kârı daha çok olduğuna göre bu yüz lira fark neyin nesi?

İnsaf yahu?

Feribot yolcu bilet ücreti de ayni olabilir ama araç ücreti belli değil. Araçların karayolundan gitmeleri halinde yakıt maliyeti de dikkate alınıp inşallah insaflı bir tarife uygulanırsa talep çoğalır, yaz tatilinin de başlaması nedeniyle safer sayıları da artabilir.

Hayırlı yolculuklar…

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER

Reklamı Geç