Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Tufan Dalgıç

Bandırma’da emekli olmak… 

Çalışarak ülkeye katma değer oluşturdukları onca yılın ardından rahat edecekleri günler bekleyen emekliler, ne yazık ki özellikle son dönemde hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısıyla boğuşuyor. Bandırma gibi ev kiralarından tutunda adım atmanın, bir çay içmenin ciddi rakamlara ulaştığı yerlerde emekliler aslında hayatta kalma mücadelesi veriyor. Emekliler kayıt altında ya da kayıt dışı bir şekilde çalışmak zorunda. Emekliler sadece kendileri için değil aslında çocukları için de ciddi emek harcıyorlar. Torun bakımı, tarla bahçe işleri, aile üyelerinin tamirat ve tadilat işleri hep onların üstünde…

Emeklilerin yaşadığı sorunları ve yapılması gereken çalışmaları DİSK Emekli Sen Bandırma Şube Başkanı Levent Balkış ile değerlendirme fırsatım oldu. Bandırma yerelini düşündüğümüzde üzülerek söylemek gerekli ki emeklilerin sosyalleştiği alan Cumhuriyet Meydanı’ndaki çınar ağaçların altı oluyor. Emeklilerin kendini rahat hissedeceği, garsonun “Ne içersiniz?” diye sıkıştırmayacağı, uygun fiyatlı yerlere ihtiyacı var. Levent abi ile yaptığımız görüşmede sosyal desteklerin de önemi bir kez daha ortaya çıktı. En düşük emekli aylığı alan emeklilere belediyelerin destek ödemeleri yaptığını hatırlatan Balkış Bandırma’da da bu uygulamanın hayat bulmasını beklediklerini söyledi. 

Geçmişte yaşlı bakımı aile fertleri tarafından yapılırken günümüzde insanların iş bulmak için farklı kentlerde yaşaması ve göç, yaşlıların bulundukları kentlerde bir noktada yalnızlaşmalarına neden oldu.  Sağlık hizmetlerine ulaşım, kişisel bakım, temizlik gibi konular emeklilerin yaş aldıkça en önemli sorunlarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Levent Balkış’ın özellikle işaret ettiği konulardan biri de “Yaşlı bakım evi”. Bu konuyu geliştirecek olursak bakım evlerinin yanı sıra yaşlılara evlerinde temizlik hizmeti de verilmesinin son derece gerekli olduğunu düşünüyorum. Bu konuda Levent Balkış, “Maalesef 10 bin lira maaş alan bir emeklinin özel bakım evinde kalması tamamen bir hayaldir belediyenin yaşlı bakım evi açması emekliler için büyük bir kazanım olacaktır.” Sözleriyle aslında durumu özetliyor. 

EMEKLİ OLUP EMEKLİ OLAMAMAK 

Levent Balkış ile yaptığımız sohbetten aklımda kalanları sıraladım. Emeklilerin yaşadığı birçok sorunu atlamış olabilirim. İşte bu nedenle şunu özellikle vurgulamak gerekli; belediyelerin emeklilerle ilgili kent politikası geliştirmesi ve önce emeklilerin yaşadığı sorunları dile getireceği platformları, çalıştayları hayata geçirmesi gerekiyor. Hatta belediyeler emekli komisyonları kurarak ihtiyaçları ve sorunları emeklilerin kendi ağzından dinlemeli ve onlara söz hakkı vermeli. Unutmayın! Emeklilerin sorunlarını en iyi emekliler bilir… En üzücü olan durum ise sosyalleşme, hayat pahalılığı, kültürel ve sosyal etkinliklere ulaşma, çalışmak zorunda kalmaları, çocuk bakımını üstlenmeleri gibi birçok sorunun yaşam kalitesini düşürüyor olması.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER