Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

B sınıfı ehliyeti olanlara müjde

Resmî Gazete’de yayınlanan karara

Resmî Gazete’de yayınlanan karara göre B sınıfı sürücü belgesine sahip olanlar, belirlenen kuralları karşılaması halinde motor hacmi 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek.

Resmî Gazete’de, Karayolları Trafik Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlandı. Yayımlanan karara göre B sınıfı sürücü belgesi ile sürücüler talepleri halinde A1 sınıfı sürücü belgesi gerektiren motor hacmi 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabilecek. Sürücülerin bu haktan yararlanabilmesi için, deneyim bakımından en az 2 yılık B sınıfı geçerli ehliyete sahip olması, daha önce geçici ya da daimi olarak sürücü belgesinin geri alınmamış olması ve gereken sağlık şartlarını karşılaması gibi şartlar belirtildi. Ayrıca belirlenen koşulları karşılayan sürücülerin, 125 CC Motor kullanabilmesi için direksiyon eğitimi derslerini tamamlayarak uygulama sınavında başarı olması gerektiği kaydedildi.
Sınavda başarılı olan sürücülerin, A1 sınıfı sertifikanın, B sınıfı sürücü belgesine sistemde kayıt edilmesi halinde 125 CC’ye kadar olan motosikletleri kullanabileceği bildirildi. Sürücü belgesi sistem kayıtlarına gerekli kod eklenmesi halinde, B sınıfı sürücü belgesi üzerine kod yazılmasına gerek olmayacağı aktarıldı. Talep eden sürücüler, sertifikaları sürücü belgesine işletebilecek. Yönetmelik, yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girecek. /Haber merkezi

Reklamı Geç