Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

“Üreticiye ucuz vatandaşa pahalı”

Yüksek enflasyon dar gelirliyi

Yüksek enflasyon dar gelirliyi vurmaya devam ediyor. Pazardaki meyve ve sebze fiyatları üreticiye düşük, vatandaşa yüksek geliyor. Üretici ve esnaf para kazanamamaktan, vatandaşlar ise ürünleri satın alamamaktan şikâyetçi.

Bandırma Balıkçılar Manavlar ve Pazarcılar Odası Başkanı Erkan Alpsu, pazardaki meyve ve sebze fiyatlarını değerlendirerek son dönemdeki fiyat artışlarından dolayı piyasada durgunluk yaşandığını söyledi.

Hem vatandaşın hem de esnafın sıkıntı yaşadığını kaydeden Alpsu, “Şu an esnafımız sıkıntılı durumda, vatandaşımızın geliri her geçen gün aşağı düşüyor. Artık vatandaşımız her hafta pazara çıkmak yerine 2 haftada bir çıkıyor ve eskiden aldığının yarısını alıyor. Esnafımız da iş olmayınca para kazanamıyor. Esnafımız kredilere ulaşamıyor, mal bulmakta zorluk yaşıyor çünkü üretici karşılığını alamadığı ve girdi maliyetleri yüksek olduğu için üretim yapmak istemiyor. Bölgesel olarak şanslıyız. Bölgemiz üretim bölgesi, çevremizde her şey yetişiyor nakliye maliyetleri düşük oluyor. Üretici pazarlara kendi yetiştirdiği ürünleri de getiriyor. Vatandaşın gelir düzeyi yükseltilmeli ki esnafımız da iş yapabilsin.” dedi.

“FİYATLAR KIŞA GÖRE UYGUN”

Şu an fiyatların kış aylarına göre uygun olduğunu aktaran Erkan Alpsu, “Bölgemizde meyve hasadı başladı önümüzdeki hafta gibi de karpuz hasadı başlar. Fiyatlar normal daha doğrusu şöyle açıklamak gerekli; fiyatlar üretene köylüye ucuz, satın alan vatandaşa ise pahalı geliyor. Bizler de bir şekilde dengeyi sağlamaya çalışıyoruz, günlük alıp günlük satıyoruz. Ürün çeşitliliğimiz çok fazla, marketlere göre çok uygun fiyata satıyoruz.” diye konuştu.

HABER MERKEZİ