Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tan:”Türk tarımının geleceği için üreticiler desteklenmeli”

2024 yılı hububat alım

2024 yılı hububat alım fiyatlarının açıklanmasının ardından değerlendirme yapan BTB Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, “Üretim tüketim dengesinin bozulması, ülkemizi dışa bağımlı hale getirecek.” dedi.

Bandırma Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı Can Ata Tan, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)’nun 2024 yılı hububat alım fiyatları ile ilgili değerlendirme yaptı. Başkan Tan, açıklanan buğday ve arpa fiyatlarının beklentinin altında olduğuna, maliyetlerin ise yükselişte olduğuna dikkat çekti.

“SON ON YILDA EKİM ALANLARINDA YÜZDE 13 AZALMA VAR”

Bu fiyatların üreticiyi üretimden vazgeçirme noktasına getireceğini söyleyen Başkan Tan,“TÜİK verilerine göre enflasyonda yüzde 75’lik artış yaşanmıştır. Buna karşılık geçen yıla oranla alım fiyatlarına buğdayda ortalama yüzde 11’lik, arpada yüzde 5’lik bir artış yapılmıştır. Girdi maliyetlerinde yaşanan artışlar ve alım fiyatlarının beklentilerin altında kalması, ödemeler konusunda sıkıntı yaşayan üreticilerimizi daha da zor duruma düşürecek ve üretimde vazgeçme noktasına getirecektir. Son on yılda buğday ekim alanlarında zaten yüzde 13,7 oranında azalma vardır. Bu azalma, üreticinin üretimi yavaş yavaş bıraktığının habercisidir. Sürdürülebilir üretim için hububat alım fiyatlarının tarımsal enflasyon artışlarının altında olmaması gerekir. Tarımda meydana gelebilecek üretim tüketim dengesinin bozulması, ülkemizi dışa bağımlı hale getirecek ve mevcut enflasyonun daha da artmasına neden olacaktır.” diye konuştu.

“TARIMSAL KREDİ FAİZ ORANLARININ DÜŞÜRÜLMESİ GEREKMEKTEDİR”

Ticaret Borsalarının oluşacak fiyatların üreticileri memnun edebilmesi için üyelerin düşük faizli finansmana erişim konusunda yaşadıkları sıkıntıların giderilmesi gerektiğini kaydeden Başkan Tan, “Borsaların satış salonlarında oluşan fiyatlar çoğu zaman alım fiyatlarının üzerinde olmuştur. Yeni harman döneminde de aynı durumun devamlılığı için üyelerimizin finansmana erişimle ilgili yaşadıkları sıkıntılarının giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu konuda bankalarla yapılacak görüşmelerin hızlandırılarak tarımsal kredi faiz oranlarının düşürülmesi gerekmektedir.” dedi.

“ÜRETİM MALİYETLERİNİN KARŞILANABİLİR SEVİYEDE OLMASI HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR”

Türk tarımının geleceği için, üreticilerin desteklenmesi ve üretim maliyetlerinin karşılanabilir seviyelerde tutulmasının hayati önem taşıdığını vurgulayan Başkan Tan, “Destekleme fiyatları buğdayda 1 liradan 1 lira 75 kuruşa, arpada 50 kuruştan 75 kuruşa yükseltilmiştir. Devletimizce hububata yapılan destekleme rakamlarının daha da yükseltilerek ödeme tarihlerinin öne çekilmesi ve alım fiyatlarının makul oranlarda revize edilmesi üreticilerimizi bir nebze olsun rahatlatacaktır. Yetkililerin bu konuda gereken hassasiyeti göstereceğini düşünüyoruz.” diye konuştu.HABER MERKEZİ