Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas Katliamı’nın 31’inci yıldönümünde Bandırma’da anma

Bandırma Demokrasi Platformu, 2

Bandırma Demokrasi Platformu, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamı dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirerek katliamda hayatını kaybedenleri andı.
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli’ne yapılan saldırı sonucunda hayatını kaybeden 35 kişi Bandırma’da anıldı. Katliamın 31’inci yıl dönümünde basın açıklaması gerçekleştiren Bandırma Demokrasi Platformu, yaşanan olayı kınayarak, “Unutmayacağız, unutturmayacağız.” dedi. Düzenlenen basın açıklamasına katılanlar arasında Bandırma Belediye Meclis Üyesi Başkan Vekili Ozan Tüm, Belediye Başkan Yardımcısı Niyazi Yeloğlu ve CHP Bandırma İlçe Başkanı Mehmet Atak ve Bandırma Demokrasi Platformu bileşenleri yer aldı.
“BU KATLİAMDA HAYATINI KAYBEDENLERİ UNUTMAYACAĞIZ, UNUTTURMAYACAĞIZ”
Açıklamayı gerçekleştiren Bandırma Demokrasi Platformu Dönem Sözcüsü Recep Gökdeniz, “ 31 yıl önce, 2 Temmuz 1993 günü insanlık tarihine bir utanç eklendi. 33 şair, yazar, müzisyen ile 2 otel görevlisi Pir Sultan Abdal etkinliğine katılmak için gittikleri Sivas’ta kaldıkları Madımak Otelinde, etraflarını çeviren gözü dönmüş gerici güruh tarafından yakılarak katledildiler. Yıllar geçse de bu vahşi katliamı, bu katliamda hayatını kaybedenleri unutmayacağız, unutturmayacağız. Vatandaşlarının can ve mal güvenliğini korumakla yükümlü olan devlet, gözü dönmüş bir kalabalığın 35 canı yakmasına sessiz kaldı. Bu katliam polis ve askerin gözleri önünde alenen işlendi. Dönemin Başbakanı Tansu Çiller ‘Çok şükür, otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir’ ifadesiyle, mahkemenin zaman aşımı kararından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun’ sözleriyle gerçek niyetlerini ortaya koymuşlardır.” dedi.
“SİVAS KATLİAMI BİR İNSANLIK SUÇUDUR”
Yaşanan katliama sessiz kalındığını belirten Gökdeniz, “Katliamın ardından katillerden hesap sorulamadığı gibi, gerçekler gizlenmeye çalışılarak fatura Sivas’a giden aydınlara çıkarılmak istendi. Olayın gerçek failleri yargı önüne çıkarılmadı, katiller serbestçe dolaştılar, zaman aşımı ile 35 canın katledilmesi cezasız kaldı. Sivas Madımak katliamına sessiz kalanlar, göz yumanlar, failleri savunanlar, katilleri yargılamayanlar bu insanlık suçunun ortaklarıdır ve yine söylüyoruz ‘İnsanlığa karşı işlenen suçların zaman aşımı olmaz.’ Sivas katliamı insanların düşüncelerine, kimliklerine, farklılıklarına düşman olmanın yarattığı bir insanlık suçudur. Ve bugün de ülkemizde ayrımcılık, farkı düşüncelere tahammülsüzlük ve düşmanlık ne yazıktır ki devam etmektedir.” diye konuştu.
“YAŞANAN KATLİAMLARI ANLATACAĞIZ, AKTARACAĞIZ”
İnsanların her ne sebeple olursa olsun katliama uğramalarının son bulmasını istediklerini vurgulayan Gökdeniz, “Bizler katliamların bir daha yaşanmaması için unutmaya karşı koyarak toplumsal hafızayı diri tutmaya devam edeceğiz. Yaşanan katliamları anlatacağız, aktaracağız; çünkü bu ülke topraklarında yaşayan insanların dini, dili, farklı diye, etnik kimliği, düşünceleri, inançları farklı diye, kendi sözlerini söyledi diye, haksızlığa karşı durdu diye ayrımcılığa, şiddete, katliama uğramaları son bulsun istiyoruz. Bu katliamları yaratan zihniyetle mücadele etmezsek, bu zihniyetten türeyen pratikleri teşhir etmezsek, bunları karşımıza almazsak Madımak yanmaya devam edecek ve yeni katliamlar kaçınılmaz olacaktır. 31 yıl önce katledilen Aydınlarımızı bir kez daha saygıyla anarken, onlara söz veriyoruz, bu topraklarda yaşanan katliamların unutulmasına izin vermeyeceğiz ve tüm katliamların, işlenen suçların aydınlatılması ve ülkemizin demokratikleşmesi mücadelemizi sürdüreceğimizi bir kez daha belirtiyoruz.” dedi.
HABER MERKEZİ