Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Müdür Yüksek, Bandırma ve çevresinde çıkan orman yangınlarına karşı uyardı!

Bandırma Orman İşletme Müdürü

Bandırma Orman İşletme Müdürü Faruk Tuna Yüksek, Bandırma ve çevresinde artan orman yangınlarına karşı uyarılarda bulunarak vatandaşları dikkatli olmaya davet etti.

Yaz aylarının etkisiyle birlikte Bandırma ve çevre ilçelerde orman yangınları artmaya başladı. Son dönemde kuvvetli rüzgar ve artan hava sıcaklıkları dolayısıyla yaşanan orman yangınlarına en kısa sürede müdahale ederek kontrol altına aldıklarını belirten Bandırma Orman İşletme Müdürü Faruk Tuna Yüksek, vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Bandırma Orman İşletme Müdürlüğü olarak Bandırma, Susurluk, Manyas, Erdek ve Marmara ilçeleri olmak üzere 5 ilçe ve 143 mahallenin sorumluluk alanında olduğunu belirten Müdür Yüksek, “Toplam 228 bin hektar alanda 89 bin hektar ormanlık alandan sorumluyuz. Haziran ayından önce orman yangınlarına yönelik çalışmalarımızı tamamlamıştık. Bu kapsamda 143 mahallemizde vatandaşlara bilgilendirme çalışması yaparak yaşanabilecek yangınları en aza indirmeyi hedefledik. Bu kapsamda 260 tanesi avcı, arıcı ve çoban olmak üzere toplamda 1875 vatandaşımıza ulaştık. Haziran ayından itibaren 3 tanesi Susurluk’ta, 2 tanesi Bandırma’da ve 1 tanesi de Erdek’te olmak üzere toplam 5 yangına müdahale ettik ve ilerlemesini engelleyerek başarıyla söndürdük. Toplamda 10,5 hektar ormanlık alanımız ve 40 hektar civarında da ziraat alanımız bundan zarar gördü.” diye konuştu.

MÜDÜR YÜKSEK VATANDAŞLARI DİKKATLİ OLMALARI KONUSUNDA UYARDI

Çıkan orman yangınlarının yüzde 90’ının insan kaynaklı olduğunu belirten Müdür Yüksek, “Vatandaşlarımıza yaptığımız bilgilendirmelerde herhangi bir yangın durumunda 112 acil çağrı hattına bilgi vermelerini tembihliyoruz. Ayrıca anız yakmamalarını, ateş yakmamalarını ve bahçe temizliği yaparak çıkan atıkları yakmamalarını söylüyoruz. İnsanlar olarak dikkat edersek, biraz daha sorumluluk sahibi olursak bu tür yangınlar yaşanmaz. Bu nedenle vatandaşlarımızdan ormanlık alanlar başta olmak üzere hiçbir yerde çöplerini bırakmamalarını, bahçe temizliği adı altına ateş veya anız yakmamalarını ve bu konularda hassas olmalarını istiyoruz. Aynı zamanda bu dönemde özellikle hasat mevsimi olması nedeniyle biçerdöverlerden kaynaklı yangınlarımız oldu. Bu yangınlar rüzgarla beraber devam ederek ormanlarımıza da sıçrıyor. Üreticilerimize Balıkesir Valiliğimiz tarafından belirlenen saatler ve günler haricinde biçim yapılmamasını söylüyoruz. Bu konuda en az 8 kilogramın üzerinde 2 tane yangın söndürme tüpünün bulundurulması gibi tedbirlerin alınmasını da zorunlu tutuyoruz.” dedi.
HABER MERKEZİ