Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kyzikos kazı çalışmaları 8 kadına iş imkânı sağlayacak

Kyzikos Antik Kenti 2024

Kyzikos Antik Kenti 2024 yılı kazı çalışmaları için gerçekleştirilen toplantıda Erdek Kaymakamı Abdullah Atasoy, yapılacak olan çalışmalar hakkında detaylı bilgi verdi.
Erdek Kaymakamlığı organizasyonunda düzenlenen “Kyzikos Antik Kenti 2024 yılı kazı çalışmaları” kapsamında toplantı gerçekleştirildi. Erdek Kapıdağ Yarımadası Düzler mevki Kyzikos Antik Kenti’nde düzenlenen toplantıya; Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık, Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Feyzullah Temurtaş, Bandırma Ticaret Odası Başkanı Adem Yılmaz, Borsa Başkanı Can Ata Tan, MÜSİAD Başkanı Tolga Tetik, Erdek Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Uz, Kasaplar Odası Başkanı Şerafettin Çıkar, Şoförler Odası Başkanı Osman Çapar ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.
“BU YIL Kİ ÇALIŞMALAR KENTİN KÜLTÜREL POTANSİYELİNİ ARTTIRMAK İÇİN YAPILACAK”
Kazı çalışmalarının açılış konuşmasını Kazı Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Tercanlıoğlu yaptı. Tercanlıoğlu, “2024 yılı Kyzikos Antik Kenti kazı çalışmalarını fiili olarak başlatmak amacıyla bu etkinliği düzenledik. Özellikle Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık ve diğer oda ile sivil toplum kuruluşlarının verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ederim. Bu yıl ki kazı çalışmalarımız, kentimizin kültürel potansiyelini artırmak için yapılacak.” dedi.
“BU MİRASI KORUMALIYIZ”
Kyzikos kent kazılarının Erdek turizmi için hayati bir önem taşıdığını belirten Erdek Belediye Başkanı Burhan Karışık,” Erdek Belediyesi olarak üzerimize düşen tüm sorumlulukları yerine getireceğiz. Kyzikos Antik Kenti’nin kazı çalışmaları sadece Erdek için değil, Balıkesir ile çevre ilçelerimiz için de önemli bir tarihi ve kültürel miras barındırıyor. Kazı Çalışmaları Sorumlusu Ahmet Tercanlıoğlu’nun öncülüğünde yürütülen titiz çalışmalar, geçmişin izlerini gün yüzüne çıkararak bu mirası geleceğe taşımaktadır. Kyzikos’un turizme açılması, ilçemizin ekonomik ve sosyal gelişimine olumlu etki sağlayacak. Erdek Belediyesi olarak altyapı ve ulaşımı iyileştirmemiz gerekiyor. Ziyaretçilerin kullanımı için gerekli düzenlemeleri yapmalıyız. Bu mirası korumalıyız.” diye konuştu.
“AĞUSTOS AYININ SONLARINDA TURİZM MASTER PLANI TAMAMLANMIŞ OLACAK”
Erdek’te turizmin gelişmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını belirten Erdek Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, “Erdek’te göreve başladığım günden itibaren en önemli eksikliğin koordinasyon eksikliği olduğunu gördüm. Kurumlar arası iş birliğinin yetersiz kalması, bazı yatırımların da koordineli bir şekilde olumsuz sonuçlara neden oldu. Gerekli çalışmaları başlatıp Erdek’te Turizm Master Planı’nın olmadığını fark ettik. Ağustos ayının sonlarında Turizm Master Planını tamamlamış olacağız. Turizme ivme kazandırmak istiyoruz. Kyzikos Antik Kenti kazılarına uzun süredir devam ediyoruz. Bu kazılar, geleceğe miras projesidir. Bu sene bakanlık kazı, restorasyon ve çevre düzenlemeleri için ödeneklerini de arttırdı. Kyzikos Antik Kenti tek bir konumda değil. Hadrian Tapınağını temizleyerek tonozlu yapıyı ortaya çıkarmak istiyoruz. Nekropol kazılarını da belli bir noktaya taşımayı hedefliyoruz. Açığa çıkan mezarların üstünü camla kapatarak yeri açık hava müzesi şekline sokacağız.” dedi.

“BU KAZILAR BÖLGEDEKİ KADINLARA DA İŞ OLANAĞI SAĞLAYACAK”
Yapılacak olan çalışmaları anlatan Kaymakam Atasoy, “Kyzikos Antik Kenti’nde tiyatro ve amfi tiyatro bulunuyor. Kyzikos amfi tiyatrosu, Türkiye’nin 3’üncü büyük amfi tiyatrosu. İlk etapta Kaymakamlık koordinasyonunda çalılık ve bodur ağaçlar temizlenecek. İkinci etap çalışmalarında amfi tiyatro kazılar sonucunda açığa çıkarılacak. Tiyatro ise 100 metre uzunluğunda ve 2-3 katlı. Tiyatronun kapasitesi 15 bin kişilik. Kyzikos kentinin 3 büyük limanı var. Antik tarihçilere göre limanlar aynı anda 200 gemiyi barındırabilecek kapasitedeymiş. Bu limanları açığa çıkarmak için su altı dalışları yapılacak. Kyzikos’ta 1,5 kilometrelik bir gezi yolumuz olacak. Kenti gezecekler bu yolu kullanacaklar. Bu kazılar, bölgedeki kadınlara da iş olanağı sağlayacak. Bölgede yaşayan ve sabit geliri olmayan 8 kadına iş imkânı sağlanacak. Bu sayıyı daha sonra 12 kadına çıkaracağız. Kazı çalışmalarımız 12 ay boyunca devam edecek. 30’u çalışan personeller ve işçiler, 30’u ise akademisyenler ve arkeologlar olmak üzere yaklaşık 60-65 kişi çalışacak. Hepsinin istatistikleri var. Uzun bir süredir Kyzikos ortaya çıkmadı ama el birliği, tüm kurumların iş birliği ve koordinasyonuyla en kısa zamanda bu süreci hızlandıracağımıza inanıyorum.” diye konuştu.HABER MERKEZİ