Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem uzmanı uyardı: “Yapı denetimleri zemin konusunda yetersiz”

BANÜ’de deprem bilinci kazandırmak

BANÜ’de deprem bilinci kazandırmak amacıyla “Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” isimli seminer gerçekleştirildi.


Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nde (BAÜN) “Depremler ve Türkiye’nin Riskleri: Jeofizik Bakış” isimli seminer düzenlendi. Deprem ile ilgili farkındalık yaratmak ve Türkiye’nin doğal olaylarla karşılaştığı risklerin jeofizik perspektifinin ele alındığı seminerde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel katılımcıları bilgilendirdirdi. Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen seminere; BANÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Boz, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Serel, Prof. Dr. Feyzullah Temurtaş ile Prof. Dr. Ebru Kaya Mutlu, Genel Sekreter Vekili Faruk Küçük, akademik ve idari personel, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.
Tören, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli, 11 ili etkileyen depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlar için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Seminerin açılış konuşmasını Rektör Prof. Dr. İsmail Boz yaptı. Boz, depremde hayatını kaybedenlerin acısını derinden yaşadığını söyleyerek “Türkiye Yüzyılının Başında” seminer serisinin önemine dikkat çekti.
ZAYIF ZEMİNLER ÜZERİNE KURULAN BİNALARIN GÜÇLÜ DEPREMDE YIKILMASI KAÇINILMAZ SONDUR”
Seminerde konuşmacı olarak yer alan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Osman Öncel, sunum yaparak depremleri ve Türkiye’nin doğal olaylarla karşılaştığı riskleri jeofizik perspektiften ele aldı. Öncel, “Depremlerin etkilerini kavramak ve depremlerle baş etme stratejilerini bilimsel temellere dayandırmak, toplumsal bir sorumluluktur. ‘Vatandaş Sismolojisi’ modeli ile sosyal sorumluluğumuzu yerine getirebiliriz. Yaşam alanlarının sağlam zemin üzerine kurulması hayati öneme sahip. Türkiye, aktif fay hatları üzerinde ve büyük bir deprem riski altındadır. Binaların sağlam olması bu konuda çok önemli. Zayıf zeminler üzerine kurulu binaların güçlü depremlerde yıkılması kaçınılmaz sondur. Maalesef mevcut yapı denetimleri zemin konusunda da yetersizdir. Bu bağlamda kentsel dönüşüm büyük önem taşımaktadır.” dedi.

/haber merkezi

Reklamı Geç