Yanak Estetiği 14/12/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 16:02

Yanak Estetiği 14/12/2021

Yanak Estetiği 14/12/2021
Son Güncelleme :

14 Aralık 2021 - 10:33

Son yıllarda aftan popülaritesi ile birlikte adını ‘Hollywood Yanağı’ olarak duyduğumuz, tıbbi olarak bişektomi operasyonları olarak adlandırdığımız yanak estetiği, kişinin yüzü ile bütünlük sağlamakla birlikte, temelde yanaklara ‘V’ görünümünün, yüze ise keskin bir ifadenin kazandırıldığı estetik uygulamalardır.

BİŞEKTOMİ OPERASYONU NASIL UYGULANIR?

Bu uygulamalarda esas ve etik olan kişinin kendisini mutlu hissetmesi, burun, göz, çene ile birlikte yanakların bütünlük kazanarak estetik bir görünüme kavuşmasıdır. Altın oran olarak tabir ettiğimiz, kişinin yüzündeki her organın birbirini tamamlayacak şekilde konumlanması estetik işlemlerin esas amacını oluşturmaktadır. Dolayısıyla, bir popülariteye kapılarak, tıbbi ve etik olmayan işlemlerin, alanında uzman olmayan kişilerce yapılması, son derece hatalı olacaktır.

Bişektomi işlemlerinde, yanak ve çene ters bir üçgen oluşturur, bu görünüm kişinin dudak ve gözleriyle birlikte bir bütün haline gelir. Elmacık kemiği belirginleştirilip, yanağa daha ince bir görünüm kazandırılan bişektomi operasyonları, genetik olarak düşük ve şişkin yanaklara sahip olanlardan, estetik kaygılardan dolayı işlemi yaptırmak isteyen herkese uygulanabilmektedir.

Temel olarak yanaktan yağ aldığımız işlemler olarak tarif edebileceğimiz bişektomi işleminde, yüzün en derin katmanında yer alan Bukkal Yağı denilen yağ yastıkçıklarının çıkarılmasıyla gerçekleştirilir.

Lokal anestezi ile yapılabilinen yanak estetiğinde, kişinin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda hekim görüşü ile birlikte, ağzın içinden 1cm lik genişliğinde kesi açılarak yanak bölgesine girilerek gerçekleştirilir. Yapılan bu minimal kesi sayesinde, kişide bir iz kalmaz ve iyileşme süresi oldukça kısadır.

OPERASYON SONRASI

  • Operasyon toplamda 45 dakika-1 saat aralığında gerçekleştirilir.
  • İşlemin gerçekleştiği gün kişi evine dönebilir.
  • İşlemden sonra 2 gün içinde kişi günlük hayatına geri döner.
  • İşlemi takip eden ilk hafta boyunca kayı gıdalar yerine sıvı gıdalar önerilmektedir.
  • İstenen yanak görünümüne 2-3 ay zaman aralığında ulaşılır ve sonuç kalıcıdır.
  • Ödem oluşumu ve acı hissi, operasyonu takip eden 2-3 gün içinde kendiliğinden yok olacaktır.

YANAK ESTETİĞİNDE KİŞİYE ÖZEL ÇALIŞMA

Bugün estetik görünüm belli başlı temellere oturtulsa da, kişilerin yüzleri birbirinden oldukça farklıdır ve yapılan estetik çalışmaların sonuçları her yüzde farklı sonuçlar oluşturur.

Yukarıda da bahsettiğimiz altın oran ilkesi, bugün hekimlerimiz ve alanında uzman ekibi tarafından vazgeçilmez kuraldır.

Yanak estetiği işlemleri öncesi, kişi ile yapılan geniş konuşmalar eşliğinde, kişinin aynı zamanda, burun, çene, ağız bölgesi detaylı tetkik edilmeli ve istenilen yanak görünümü buna göre düzenlenmelidir. Burada her kişinin ihtiyacı farklılık arz edecek ve işlem her kişi için farklı olarak uygulanacaktır. Kişinin yaşı, elmacı kemiği boyutları, yağ miktarı gibi faktörler yanak estetiği işlemi üzerinde önemli rolü olan faktörlerdir.

Burada hekimin belirleyeceği rota ve plan oldukça önemlidir. Yağ alımının istenilenden fazla olması veya hatalı bir bölgeden alınması, sonuçta kusur oluşturacaktır.

YANAK ESTETİĞİ İÇİN UYGUNLUK

Yanak estetiği işlemlerinde minimum 20 yaş önerilmektedir çünkü bu yaşın altındaki kimselerde, yanak dolgunluğunun ilerideki yaşlarda azalacak olması, yağ miktarının henüz istenilen düzeye gelmemiş olması, kişinin gelişiminin devam ediyor olması, dikkat edilmesi gereken hususlardır.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.