23.02.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Taylan: “katledilmek istenen insanlıktı” 02/07/2019

Taylan: “katledilmek istenen insanlıktı” 02/07/2019
Bandırma Emlak

Eğitim İş Bandırma Temsilciliği Başkanı Kadir Taylan, 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas Katliamıyla ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı. Sivas’ta katledilmek istenenin “İnsanlık” olduğunu vurgulayan Taylan, açıklamasına şunlara değindi: “

Tarihe “insanlık suçu” olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 26 yıl geçti. 2 Temmuz 1993’te, Madımak Oteli’nde 33 aydın, sanatçı, yazar ve 2 otel çalışanı gencimiz yakılarak katledildi. 35 insanımızın yaşamına kıyan, bu cumhuriyet karşıtı gerici eylemi bir kez daha şiddetle kınıyoruz. Bandırma Emek Platformu Bileşenleri olarak 2 Temmuz Salı Günü Cumhuriyet Meydanında saat 17.30’da Basın Açıklaması yapacağız, tüm sivil toplum kuruluşlarını, duyarlı Bandırmalıları basın açıklamasına bekliyoruz. Ardından Saat 20.00’da Bandırma Alevi Kültür Derneğinin düzenlediği anma etkinliğine katılacağız.

12 Eylül faşizminin öncesi Kahramanmaraş’ta ve Çorum’da faşist güruhlar eliyle gerçekleştirilen katliamların devamı, halkı yeniden bölme oyunu Sivas’ta da denendi. Orada yakılan yalnızca masum insanlar değildi. Orada katledilmek istenen adaletti, çağdaşlıktı, bağımsızlıktı ve özgürlüktü. Orada katledilmek istenen insanlıktı.

Aradan geçen 26 yılda katliamın sorumluları baştan savma bir şekilde yargılandı, göz önünde olan bazı insanlar cezalandırıldı ancak katliamda yöneticilerin ve siyasi iradenin rolü sorgulanmadı. Bazı demokratik kitle örgütlerinin “insanlık suçunda zaman aşımı olmaz” talebiyle açtığı davada, “zamanaşımı kararı” verilmesini dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan, “Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” diye değerlendirdi ve açıkça taraf olduğunu ilan etti.

Ülkemizde Sivas katliamını yaratan koşulların henüz ortadan kalkmaması, Sivas olaylarından gerekli dersin çıkarılamadığını gösteriyor. Türkiye’de hala inanç ve etnik ayrımcılık yapılarak halkımız kamplara bölünmeye çalışılıyor.

Eğitim-İş olarak diyoruz ki: Cumhuriyetin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan emperyalist güçler, gerici girişimler ve etnik ayrımcılıklar, halkımızın Cumhuriyet değerleriyle bütünleşmiş olması sayesinde hiçbir zaman amaçlarına ulaşamayacaktır. Toplumsal barışı tehdit eden saldırı ve katliamlar, bu güzel coğrafyada barış ve kardeşlik içinde yaşama isteğini asla kıramayacaktır. Sivas katliamında yaşamını yitiren aydınlarımızı, sanatçılarımızı unutmadık, unutturmayacağız!”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ