06.04.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

“STRATEJİK ÜRÜN” ŞEKER PANCARI 19/03/2020

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 162 makalesi bulunuyor.
Paylas

Erzurum’da, İç Anadolu’da Konya’da ve Marmara Bölgesi başta olmak üzere Trakya’da da şeker pancarı üretilmesi bir ülkenin ekonomisi için çok büyük şanstı. Geriye ne kalıyor; üründen istifade etmek, fabrikalar kurup üretime geçmek… Şeker pancarı öyle değerli bir tarım ürünü ki; aslında “stratejik bir ürün” fabrikalarda işlendikten sonra sadece şeker değil şekerin yanında küspe, melas ve ispirto da elde ediliyor. İnsan ihtiyacı için şeker, büyük ve küçükbaş hayvanlar için küspe ve melas… Melas ayni zamanda alkol için harika bir hammadde. Gübre yapımı yanında yem hammaddesi,jalkol ve maya üretiliyor. Alkol, kolonya ve dezenfektanda kullanılan etil alkol, bilindiği gibi şeker pancarından elde edilen melastan üretilen çok önemli bir hammadde… Ama pancar ekimi yapılmaz, şeker fabrikalarımız kapatılırsa bu ürünleri nasıl elde edeceğiz?

KOLONYA HAMMADDESİ PANCAR

Şimdi bugün koronavirüs ile mücadelede hijyen konusunda önemli bir madde olan etil alkol, yurt içinde elde edildiği için şeker fabrikalarının kapısı çalınmaya başlandı. Bir üretim firması Türkiye’de şeker pancarından şeker üretimi yapan 3 fabrika ile görüşmenin sonunda Amasya Şeker Fabrikası’nda, ellerinde 7 milyon kilo melas olduğu ve bu melas ile 2.5 milyon kilo biyoetanol (doğal etil alkol)elde edileceği ortaya çıktı ve hızlı bir şekilde üretime geçildiği öğrenildi. Diğer yandan özelikle medikal ürünlerde, dezenfektanlarda, kolonyalarda kullanılacak etil alkol üretilip kimya sektörüne verileceğini de gelen haberler arasında.

İşte şeker fabrikaları bunun için de çok önemli.

33 şeker fabrikasından sata sata bugün kaç tane kaldı? 2 de alkol fabrikası var ama şeker fabrikaları şeker üretebilirse ve sonunda küspe ve melas gibi çok önemli maddeler de elde edilirse bir işe yarayacak. Onun için hazır kurulu olan şeker fabrikalarını kapatmak yerine daha modernize ederek ülkeye, halkımıza daha faydalı tesisler kazandırılarak daha hayırlı bir iş yapılmış olmaz mı?

Daha önce birkaç yazımda belirtmiştim: Şeker fabrikaları özelleştirilse bile şeker üretmeleri şartıyla özelleştirilmesi halinde ülkemize fayda sağlar.

Şimdi, sadece bir şeker fabrikasında, Amasya Şeker Fabrikası’nda doğal etil alkol üretilmesinde kullanılacak melas bulunmuş; onun için yeni şeker fabrikalarını kuramıyoruz, hiç olmazsa mevcutların kıymetini bilelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ