Stevia – Faydaları – Zararları - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:30

Stevia – Faydaları – Zararları

Stevia – Faydaları – Zararları
Son Güncelleme :

14 Eylül 2022 - 20:24

Stevia Nedir?

Halk arasında şeker otu olarak da bilinen Stevia, pek çok ülkede (Brezilya, Çin ve Kore gibi) obezite ve şeker hastaları tarafından doğal tatlandırıcı olarak kullanılmakta olan bir bitki türüdür. Sakkaroz gibi yapay tatlandırıcılara kıyasla daha sağlıklı bir alternatif olan stevia, aynı zamanda da pek çok sağlık faydasını da beraberinde getiren önemli bir bitkidir. Stevia Faydaları Nelerdir?

Doğal bir tatlandırıcı olması ve düşük kalorili yapısı sayesinde; şeker olmadan asla diyenlerin kullandığı stevia bitkisinin pek çok sağlık faydasını da beraberinde getirdiği söylenmektedir. Peki, bu stevia faydaları nedir? Gelin ve inceleyelim.

 

Tansiyon Düşürücülük: Damarları rahatlarak yükselen tansiyonu düşüren ve yükselen tansiyon etkisiyle oluşan stresi yok eden stevia bitkisi, bu sayede özellikle de beslenme listesi kısıtlı olan hipertansiyon hastaları için oldukça önemlidir.

Kolesterol Dengelenmesi: Kötü kolestrolü düşürerek; kolestrolünüzü dengelemesi ve damar tıkanıklığını ortadan kaldıran stevia, kalp ve damar sağlığına önem verenler için oldukça faydalıdır.

Diyet ve Düşük Kalori: Kalorisi düşük bir bitki olan stevia’dan elde edilen şeker, eklendiği yemeklere yoğun bir tad vermektedir. Şekersiz asla diyor ve hızlı kilo alımını sağlayan yapay şekerlere kıyasla daha sağlıklı bir alternatif arıyorsanız, o zaman stevia tam da size göre bir seçenek.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.