Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir? - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:30

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler Nelerdir?
Son Güncelleme :

23 Kasım 2022 - 12:19

Şeker Hastalığına İyi Gelen Besinler

Tip 2 Diyabet hastası olarak sizin için “doğru beslenme” konusu tedavinizin başarısını etkileyen bir diğer önemli faktördür. Diyabet dostu bir diyetle sadece diyabet tedavinizin temelini atmakla kalmaz, aynı zamanda uzun vadeli ikincil hastalıkları da önlersiniz. Bu nedenle, bir diyabetik olarak yemek yeme konusundaki önceki yapı ve alışkanlıklarınızı yeniden düşünmeniz ve bunları yeni, sağlıklı beslenme alışkanlıklarıyla değiştirmeniz önemli olabilir. Bu nedenle, doktorunuzdan, bir beslenme uzmanından veya özel hasta eğitim kursları bağlamında ayrıntılı tavsiye almalısınız.

Birçok tip 2 diyabet hastası için diyet aynı zamanda kilo vermekle de ilgilidir. Sağlıklı bir vücut ağırlığı sadece kan şekeri seviyenizi iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kan basıncınızı ve kan lipit seviyenizi de iyileştirir. Bu nedenle, özellikle tip 2 diyabeti olan aşırı kilolu kişiler için az yağlı, dengeli bir diyet tedavinin önemli bir parçasıdır. Özellikle sosis, et, peynir, soslar, hazır gıdalar, tatlılar ve kekler veya hamur işlerindeki gizli yağlara dikkat etmelisiniz. Bununla birlikte, bunları bireysel diyetinizden tamamen çıkarmamalı, ancak dikkatli bir şekilde yemelisiniz. Diyabet dostu diyetiniz katı emirler veya yasaklarla değil, hangi yeme davranışının ve hangi gıdaların sağlığınızı desteklediğinin farkına varmak ve bunları günlük yaşamınıza entegre etmekle ilgilidir.

Tarçın

Tarçının en iyi bilinen ve muhtemelen en önemli özelliği kan şekerini düşürücü etkisidir: yaklaşık yarım çay kaşığı tarçın, şeker hastalarında kan şekeri seviyelerinde önemli bir düşüşe yol açar. Yaklaşık on yıllık bir geçmişe sahip olan ABD’deki ünlü bir araştırmanın bu sonuçları geçerliliğinden hiçbir şey kaybetmemiştir. Çaya bir çubuk tarçın eklemek bile iyi bir etkiye sahiptir.

B Vitamini

Her bir vitamin çeşitli metabolik süreçlerde önemli bir katkı sağlar. Bunlar birlikte makro besin maddeleri olan lipitlerin (yağlar), şekerlerin (karbonhidratlar) ve proteinlerin (proteinler) en iyi şekilde kullanılmasını sağlar. Bazı B vitaminleri glikozu dönüştürerek normal enerji metabolizmasına katkıda bulunur. Bazı B vitaminleri ayrıca sinir ve bağışıklık sistemlerinin işlevlerini, kan oluşumunu veya sinir hücrelerinin gelişimini destekler.
Her bir vitamin farklı görevler üstlense de, işleyen bir organizma için tüm B vitaminleri aynı anda gereklidir.

Zencefil

Birçok insan zencefili sever. Baharat, içerdiği uçucu yağlar ve pungentler sayesinde baharatlı, aromatik ve acı bir tada sahiptir. Zencefil çay haline getirilebilir ve birçok yemeğe özel bir dokunuş katar. Ayrıca zencefilin çok sağlıklı olduğu ve örneğin iltihapla savaştığı ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği söylenmektedir.

Soğan

Soğan ile kan şekeri seviyenizi düzenleyebilirsiniz. Bu, halihazırda diyabetiniz varsa ve buna karşı ilaç kullanmanız gerekiyorsa da mümkündür. Soğan, normal diyabet ilaçlarına ek olarak kullanılabilir ve etkisini artırabilir, yani kan şekeri seviyesini düşürebilir. Aslında, günlük soğan tüketiminin kan şekerini yüzde 50’ye kadar düşürdüğü çalışmalarda gösterilmiştir, bu nedenle soğan kan şekeri sorunu olan insanlar için favori sebze haline gelmelidir.

Sarımsak

Sarımsak neredeyse tüm kültürlerde ve mutfaklarda kullanılmıştır ve kullanılmaktadır. Mısırlılar, Romalılar veya Orta Çağ’da sarımsak uzun zamandır sağlıklı olarak kabul edilmiş ve çeşitli kültürler tarafından şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır. Sarımsağın özellikle kan, kalp ve kan damarlarını sağlıklı tuttuğu iyi bilinmektedir. Sarımsağın bağırsakları dezenfekte ettiği ve ayrıca diyabet ve hatta kanser üzerinde şaşırtıcı etkileri olabileceği çok daha az bilinmektedir.

Ceviz ve Ceviz Suyu

Ceviz gerçekten harika bir yiyecektir. Bununla birlikte, yüksek kalorili oldukları düşünüldüğü için birçok kişi bunlardan kaçınmaktadır. Ancak araştırmalar ceviz yemenin kilo alımına yol açmadığını göstermektedir. Bunun yerine, ceviz çok sayıda iyileştirici etki gösterir. Örneğin, ceviz kan basıncını, kolesterol seviyelerini, kan şekerini ve kan damarlarının durumunu iyileştirir. Ceviz kansere karşı bile kullanılabilir.

Yoğurt

Süt ürünlerindeki kalsiyum, magnezyum veya bazı yağ asitlerinin tip 2 diyabet riskini azaltabileceğinden zaten şüpheleniliyordu. Ancak görünüşe göre bu etki yoğurdun özel nitelikleriyle bağlantılı. Onu diğer süt ürünlerinden ayıran nedir? Süt, laktik asit bakterileri tarafından fermente edilir – süt şekerini (laktoz) laktik aside dönüştürürler ve bu da ona karakteristik tadını verir. Yoğurt yiyen herkes bu bakterileri de alır. İnsan metabolizması üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduklarına dair halihazırda göstergeler bulunmaktadır. Diyabet riskine karşı olumlu etkinin arkasında da bu yatıyor olabilir.

Greyfurt

Greyfurtun nispeten düşük karbonhidrat ve lif içeriği ve düşük glisemik indeksi, onu diyabetli kişiler için uygun bir atıştırmalık haline getirmektedir. Birçok vitamin, mineral ve antioksidan içerir, kan basıncını ve kalp sağlığını iyileştirebilir, bağırsak sağlığına iyi gelir ve hatta bazı kanserleri önlemeye yardımcı olabilir.

Zeytinyağı

Son araştırmalara göre, zeytinyağının genetik olarak çift diyabet riski taşıyan kişilerin sağlığı üzerinde olumlu bir etkisi olduğu bilinmektedir. Araştırmacılara göre, 5 yıllık bol zeytinyağlı Akdeniz diyetinin ardından deneklerin kan şekeri seviyeleri, yine Akdeniz Diyeti  uygulayan genetik olarak etkilenmemiş deneklerle aynı, düşük yağlı diyet uygulayanlardan ise daha iyi çıktı. Kandaki yağ seviyeleri ve inme riski de Akdeniz diyetinden olumlu etkilenmiştir.

Kuruyemiş

Kuruyemişler çok doyurucudur ve kan şekeri seviyesini neredeyse hiç yükseltmez. Aşırıya kaçmadan kuruyemiş yemek idealdir. Bir avuç fındığın kan şekeri seviyeleri üzerindeki doğrudan etkisi de çok düşüktür, çünkü neredeyse hiç karbonhidrat içermezler – bu da onları öğünler arasında küçük bir atıştırmalık olarak nitelendiren bir özelliktir.

Balık

Özellikle somon, ringa, uskumru, ton balığı veya sardalya gibi soğuk su balıkları bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir. Bunlar hem genel sağlık hem de özellikle tip 2 diyabet için küçük süper kahramanlardır: İyi yağlar arasında yer alan yağ asitleri anti-inflamatuar etkiye sahiptir ve böylece yüksek kan şekeri seviyelerinin neden olduğu hücre hasarını önleyebilir.

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.