Sebase Adenom Nedir?08/09/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:44

Sebase Adenom Nedir?08/09/2021

Sebase Adenom Nedir?08/09/2021
Son Güncelleme :

08 Eylül 2021 - 10:52

Sebase Adenom, deride oluşan ve içerisinde keratin (yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal) bulunan iyi huylu lezyonlardır.

Sebase Adenom genelde epidermal veya epidermoid kist (epidermisden kaynaklandığı için) ve pilar kist veya trichilemmal kist (kıl folikülünden kaynaklandığı için) olarak bilinir. Ancak tanım olarak ne epidermoid kist ne de pilar kist sebase kist sayılır çünkü bu kistlerin içerisinde sebum değil keratin bulunur.

Ayrıca mikroskop altında incelendiğinde de epidermoid ve/veya pilar kistlerde sebase bezine rastlanmaz. Pratikte genellikle her üç terimde birbirinin yerine kullanılır.

Gerçek sebase kistler çok nadir görülür ve steatocystomas (steatocystoma multiplex) adıyla tanınır.

Keratin nedir?

Keratin saçınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı oluşturan protein türüdür. Keratin ayrıca iç organlarınızda ve bezlerde bulunabilir. Keratin, çizilmeye veya yırtılmaya daha az eğilimli koruyucu, lifli ve yapısal bir proteindir. Spesifik olarak, bu proteinler sadece memeliler, kuşlar, balıklar, sürüngenler ve amfibileri içeren akorlar (omurgalılar, Amphioksus ve ürokoritler) tarafından üretilir.

Sebase Adenomun Nedenleri

Aşağıdaki durumlar Sebase kist ve adenomların oluşmasına neden olabilir:

  • Sebase glandin tıkanması,
  • kıl folikülün enfeksiyon ve inflamasyonu
  • fazla testosteron hormon seviyesi
  • Bazı kalıtsal hastalıklar: Gardner’s sendromu, bazal hücre nevüs sendromu

Nerelerde görülür?

Genelde kafa derisi, kulak, ense, yüz ve kollarda görülür.

Aslında Sebase Adenomlar avuç içi (palm) ve ayak tabanı (plantar) hariç vücudun her bölgesinde görülebilir. Özellikle erkeklerde göğüs ve skrotumda (hayalar) görülür.  ve kistler genel anlamda tüy ve kılın yoğun olduğu bölgelerde daha sık görülür.

Fiziki özellikleri

lokal aneztesialtında çıkartılan (eksize) sebase adenom ve içerisinde yağlı, beyaz ve peynir kıvamlı materyal sebum

Genelde değişik boyutlarda düzgün sınırlı, yuvarlar ve yumuşak lezyonlar halinde olur. İltihaplı (Enfkte) lezyonlar sert ve ağrılı olabilir. Sebase Adenomlar genelde hareketlidir (mobil) ve içerisinde şunlar bulunur:

  • Fibröz doku ve sıvı
  • Keratin, Süzme peynir kıvamında yağlı bir madde, dolayısıyla bazen de keratin kisti de denir. Bu maddenin en önemli özelliği peynirimsi veya yemek kokusunun olmasıdır
  • Biraz yapışkan, akışkan, serosanguinöz, Pürülan ve kanlı içerik.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.