24.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Robotik protez cerrahisinin aşamaları nelerdir?26/10/2020

OZEL ROYAL HASTANES HASTANESİ

Yazarın şu ana kadar yazılmış 21 makalesi bulunuyor.
Paylas

Ameliyatınız sırasında, bacağınızın değişik yerlerine “array” adı verilen cihazlar yerleştirilir. Bu cihazlar, bilgisayara anlık olarak kemiklerin pozisyonunu bildirmek için gereklidir. Uygun cerrahi açılım yapıldıktan sonra, doktorunuz elektronik kalem şeklinde bir cihazla kemiklerin haritasını çıkartır ve bilgisayara tanıtır, böylece artık robot, kemiğin hangi bölgesinden ne kadar kesi yapacağını öğrenmiş olur. Bu sırada eklem çevresi bağlar da test edilerek en uygun bağ dengesi sağlanacak şekilde kesiler yeniden hesaplanır. Bacak uzunluğunda yapılması istenen değişimler de bu aşamada doğrulanır.

Doktorunuz, robotu kullanarak kemik kesilerini uygun açı ve doğrultuda yapar. Sistem, kesiler sırasında sadece önceden planlanan yerlerde çalışır, bu alanların dışına çıkılmasına izin vermez. Doktorunuz bütün bu aşamaları hem ameliyat bölgesini gözleyerek, hem de bilgisayar ekranında 3 boyutlu kontrol ederek gerçekleştirir.

Kemik kesileri tamamlandıktan sonra, deneme protezleri yerleştirilir, robotik sistem ile tekrar kontrol edilir. Bu sırada yumuşak doku dengesi, bağların gerginliği, bacak boyunun uygun olduğu doğrulanır. Gerekirse tekrar milimetrik düzeltmeler yapılabilir. Doktorunuz yapılan ölçümleri onaylarsa, sıra protezin yerleştirilmesine gelir. Protezin parçaları yerleştirildikten sonra, son bir kontrol daha yapılıp işleme son verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ