Renkli Kontakt Lens Uygulamaları 24/01/2022 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 16:33

Renkli Kontakt Lens Uygulamaları 24/01/2022

Renkli Kontakt Lens Uygulamaları 24/01/2022
Son Güncelleme :

24 Ocak 2022 - 0:11

Renkli Kontakt Lens Uygulamaları,,Kontakt lens, kornea ve göz küresinin kornea dışında kalan dış yüzeyini kaplayan beyaz renkte sert bir tabakaya (sklera) yerleştirilen ince plastik bir parçadır, görme kusurlarını düzeltmesinde veya tedavi edici amaçlarla kullanılabilen protezlerdir. Gözde oluşan görme kusurlarının düzeltilmesinde, göz renginin değiştirilmesinde, ya da kornea hastalıkları tedavisinde kontakt lensler kullanılmaktadır.

Ayrıca kimi durumlarda kişilerde kozmetik amaçlarla da kontak lensler kullanılabilir. Günümüzde yaşa bağlı olarak yakın mesafedeki maddeleri bulanık görme durumu olan kişilerde presbiyopinin düzeltilmesinde yumuşak progressi veya multifokal lensler geliştirilmiştir. Bu sayede kişi, yakını görmesi için yakın okuma gözlüğüne ihtiyaç duymaz. Kontak lensler, çeşitleri ve içeriklerine göre alternatifleri ile çeşitlidir. Bunlar; sert (Rigid) gaz geçirgen ve yumuşak lensler (Soft) olacak şekilde 2 tür kontakt lens vardır. Ama her iki tür lenste “gaz geçirilmelidir”. Bu da, kornea sağlığının koruması amacıyla kontak lensler oksijeni gözlere iletilmektedir. Yeterli miktarda oksijen alamayan kornea şişerek gözde görme kusurlarının oluşmasına sebep olabilir.

Göz Muayenesi

Göz yapısına uygun kontakt lens seçimi için göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılır Göz muayenesi sonrası hasta ve doktor arasında yapılan görüşmeden sonra göz için en uygun kontakt lense karar verilir. Muayenede kullanılacak olan lensin türü derecesi ve çapı belirlenir.  Lensin göze olan uyumunu belirlemek için aynı anda veya mümkün olan en yakın diyoptride bir lens takılır. Lenslerin hareketi, dengesi, ortalaması incelenir. Muayene arkasından sonra yapılan değerlendirmeler ile kişinin göz yapısının kontakt lens kullanımına uygun olup olmadığı belirlenir. Bununla birlikte kişinin nasıl bir kontak lens kullanabileceğine karar verilir.

 

Kontakt Lensler Neden Kullanılırlar?

En çok kullanım amacı Miyop (kırma) kusurlarının düzeltilmesi dir. Bu amaçla kullanımları gözlük kullanımına ve kırma kusurlarının cerrahi yöntemlerle ve lazerle giderilmesine bir alternatifler oluşturmaktadır.

Miyop: Kontakt lensle düzeltme sağlanabilen kırma kusurları; Miyop (Gözde kırma gücünün normalden çok aşırı olması),

Hipermetrop: ( Gözde kırma gücünün normalden daha az olması),

Astigmatizma :( Gözün kırma gücünün farklı kadranlarda eşitlik olmaması ),

 Presbiyopi: (Yaşla yakın görme kusurlarının giderilmesi) ‘dir. Konusu geçen bu 4 problemden ilk üçünde kontakt lens tam bir düzeltme sağlayabilirsin, sonuncusunda yararlılığı sınırlıdır. Ayrıca Objektif ismi verilen, katarakt ya da travma gibi nedenlerle kontakt lens  görme organlarını kaybetmiş bilhassa bebek ve çocuklar için görme kusurlarının düzeltilmesinde kontakt lenslerden yararlanılır.

Anizometropi Bir başka kullanım alanı Anizometropi Dir. Bu, her iki gözün kırma kusurları içinde önemli farklılıkların olduğu anlamına gelmektedir. İki gözün arasında 2 dioptriden daha fazla kırma kusurlarının bulunduğu  hastalarda gözlük kullanmak çok sorunlu ya da imkânsızdır. Bu hastalarda görme kusurlarının giderilmesinde kontakt lens kullanılır.

  1.  Kozmetik kullanım: Göz renginin değiştirilmesinde ya da iris tabakası olmayan hastalarda estetik görünüm kazandırmak amacıyla kullanılırlar.
  2.  Tedavi edici kontakt lens kullanımı: Birçok göz yüzeyi hastalığının iyileşme sürecinin hızlandırılması amacıyla kontakt lensler kullanılır. Ayrıca gençlik yaşlarından itibaren kornea bölgesinde ilerleyici bir şekilde sivrileşmesi rahatsızlığı olan keratokonus hastalığında görme kusurlarının düzeltilmesinde ve mevcut olan göz hastalığın ilerlemesini azaltılması amacıyla sert (Rigid) lensler kullanılır.

Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler genellikle yumuşak ve gaz geçirgen lensler ayrı kategoriye ayrılır. Bunlar gaz geçirgen güçlü sert lensler ve yumuşak lenslerdir. Gaz geçirgen sert güçlü lenslerin kullanımının gerektiği birkaç durum dışında genellikle yumuşak lensler kullanılır.

Yumuşak (hidrojen) lensler

Yumuşak kontakt lensler hipermetrop, miyop, astigmat, presbiyop (yakın okuma sorunları) gibi her türlü görme bozukluğunu düzeltilmesinde kullanılır. Hidrofilik yani su tutabilen maddeden yapılmış olan yumuşak Kontakt lensler epey bir şekilde ince ve bükülebilir. Kornea tam olarak yüzde yüz % 100 kaplar ve beyaz olan sklera tabakasına da taşar. Değişik türleri vardır. Günlük uygulanan 1 gün ömürlü lensler, gündelik uygulanan 1 ay ömürlü lensler, gündelik uygulanan 3 ay ömürlü lensler,  gündelik uygulanan 1 sene ömürlü lensler, 1 hafta ömürlü lensler, 1 ay ömürlü lensler, göz hastalıklarının tedavisi için kullanılacak olan tedavi edici lensler, bifokal lensler ve renkli lensler gibi.

Sert kontakt lensler

Yumuşak lensin kullanıldığı her türlü göz bozukluğunda kullanılır. Özellikle yüksek ve düzensiz astigmatı olan kişilerde ismi verilen düzensiz kornea yapısı nedeni ile görüşü gözlükle iyi olmayan kişilerde kullanılır. Göze oksijen geçişine izin verdikleri için bu ismi alırlar ve bu özellikleri sebebiyle kornea epitel metabolizmasını daha az bozarlar. Korneanın seklini almadıkları için yüksek astigmatizma ve keratokonus bu gibi göz kusurlarının düzeltilmesinde özellikle sert kontakt lens tercih edilir.

Renkli lensler

Günümüzde çok popüler olan bir lens grubu da renkli lenslerdir. Göz rengini değişim işlemi yapmak isteyenlerin başvurduğu bu lenslerin görme bozukluğunun düzeltilmesinde farklı  çeşitleri de mevcuttur.

Günümüzde yakın ve uzak iki ayrı gözlük kullanmak durumunda kalan kişiler içinde lensler geliştirilmiştir. Bunlara ise bifokal Lens denir. Bu alanda son yıllarda gelişen teknoloji ile gündeme gelen ve gün geçtikçe kullanımı artan renk değiştirme  operasyonları ilginizi çekiyor ise,

Göz yapısına uygun kontakt lens seçimi için göz doktoru tarafından göz muayenesi yapılır Göz muayenesi sonrası hasta ve doktor arasında yapılan görüşmeden sonra göz için en uygun kontakt lense karar verilir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.