Porsiyonları Küçültme Tüyoları - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

24 Eylül 2022 - 19:15

Porsiyonları Küçültme Tüyoları


Porsiyonları Küçültme Tüyoları
Son Güncelleme :

22 Eylül 2022 - 18:51


Herhangi bir diyete başlamadan yada diyetisyen kontrolün gitmeden önce mutlaka incelenmesi gereken konuların başında porsiyon küçültme hedefi gelmelidir.

 

Porsiyon Küçültme Tüyoları Nelerdir?

Yemeğimizi oluştururken miktarı azaltmak değil, Porsiyonları Küçültmek gerekir. Bu, lezzetli ve bol yemeklerden vazgeçmeden bizi çok fazla kalori almaktan kurtarabilecek bir hiledir.

Sebzeler ve meyveler yüksek lifli bir gıda grubudur, bu nedenle daha uzun süre zayıflamanızı sağlayabilirler. Ayrıca, sebze ve meyvelerin kalorileri nispeten düşük olduğu için çok miktarda tüketirseniz endişelenmenize gerek yoktur. En azından tabağınızın yarısını sebze ve meyvelerle doldurun.

Yemek yerken kullandığınız tabağın boyutu, yediğiniz yemeğin porsiyonunu etkileyebilir. Bu nedenle, daha küçük bir tabak kullanırsanız, yemek porsiyonunuzun da küçük olduğunu fark edebilirsiniz. Sadece bu değil, yemeğin renginin de ne kadar yediğinizi etkileyebileceği bir gerçektir.

Yemek porsiyonunuzu azaltmak istiyorsanız, yemeğinizin renginden çok farklı renkte bir tabak kullanmalısınız. Örneğin beyaz bir tabak kullanın.

Diyetteki protein kaynaklarının, diyetteki karbonhidrat veya yağ kaynaklarından daha fazla tokluğu artırabildiğini göstermiştir. Bu, yiyecek kısımlarını azaltmanıza yardımcı olabilir. Her öğün tabağınızda bir besin protein kaynağı olduğundan emin olun. Ancak balık, deniz ürünleri, yumurta, derisiz tavuk, yağsız et, fındık gibi az yağlı protein kaynakları olan yiyecekleri seçin.

Yemek yerken “dikkatli yeme” denilen şeyi uygulayın. Yemek yerken çok dikkatli yiyin ve cep telefonu, televizyon, bilgisayar gibi rahatsızlıklardan uzak durun. Açlık ve tokluk hissini anlamanıza yardımcı olur. Bu nedenle, kendinizi tok hissettiğinizde yemeyi ne zaman bırakmanız gerektiğini daha iyi hissedebileceksiniz.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.