25.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Öğrenciler Salça Üreterek Para Kazanıyor 23/10/2020

Öğrenciler Salça Üreterek Para Kazanıyor 23/10/2020
Bandırma Emlak

Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Gıda Teknolojisi Alanı öğrencileri bu yıl, gıda sektöründe geleneksel gıdalara olan talebin artması ve insanların doğal ve katkısız ürünlere yönelmesi üzerine geleneksel yöntemlerle ev tipi karışık salça üretimine karar verdi. Bu amaçla öğrenciler, tarladan özenle topladıkları 3 ton 100 kilo biberi ve 3 ton domatesten kaynatma ve güneşte kurutma yöntemiyle yaklaşık 1.300 kavanoz ev tipi salça üretti. Öğrenciler bu pilot üretimle hem salça yapımını uygulamalı olarak öğrenme şansını yakalarken aynı zamanda üretmiş oldukları salçadan numuneler alarak salça analizlerini laboratuvar ortamında gerçekleştirme şansı yakaladılar.
Salça yapımı ile başladıkları “geleneksel gıda üretimine” reçel, gömbe, acuka, tarhana, erişte, sirke, turşu gibi ürünlerle devam etmek istediklerini söyleyen öğrenciler, amaçlarının tüketicilere sağlıklı ürünler sunarken, pratiklerini de geliştireceklerini bildirdi.
Salur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Kadri Kılıç, Gıda Teknolojileri Alanı’ndan 15 öğrencinin kendi ürettikleri bu ürünlerin kilosunu okul olarak 25 liradan satışa sunduklarını bir kısmını sattıklarını, öğrencilerin bu yöntemle döner sermayeden para kazanırken uygulamalı dersleri ve analizleri daha iyi öğrenme şansı yakaladıklarını bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Paylas
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
DİĞERLERİ