24.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

NÜFUS MÜDÜRLÜĞÜ NEREDE? 12/06/2018

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 182 makalesi bulunuyor.
Paylas

Kent merkezine nerdeyse 4 kilometre mesafede…

Bandırma Nüfus Müdürlü yeni yeri 600 Evler Mahallesi’nde Pirenlik Sokak’ta… Daha önce bulunduğu Paşakonak Mahallesi’ne “uzak” diyenler, “uzak” ın nasıl olduğunu şimdi daha iyi görmüş oldular. Eski yeri kent merkezine yaklaşık 1 kilometre uzaktaydı ama önünden sürekli dolmuşlar ve halk otobüsü servisleri olduğu için ulaşımda biraz olsun kolaylık sağlanıyordu.

Bugünkü 600 Evler Mahallesi’ndeki yer ise yaklaşık 4 kilometreye yakın… Gitmek için “Adliye Durağı”nda inip biraz yürümek gerekecek. Aracı olanlar için bile “angarya” diyebiliriz.

Peki; Bandırma Nüfus Müdürlüğü yer seçimi bugüne nasıl gelindi? Bilindiği gibi Nüfus Müdürlüğü ilk yeri Hükümet Konağı içindeydi. Daha sonra tadilat nedeniyle kolay bir yer olan Liman Başkanlığı’na taşındı. Tadilat bitti ama Müdürlük birdaha Hükümet Konağı’na alınmadı. Sözde geçici taşınmıştı oraya! Burada da fazla kalamadı sanki “kovalandı” gibi. Liman Başkanlığı’da kapıyı gösterince Belediye’nin terk ettiği Kapalı Çarşı üst katına taşındı. Bir süre sonra belediye de kira istediği için mecburen buradan da terk edilerek boşaltılan Dr. M. Güven Karahan Devlet Hastanesi’ne taşınıldı. Tüm bu yerler vatandaşın ulaşımı açısından olumluydu. Ama burası da yıkılacağı için eski Kaymakam Ali Mantı zamanında kent merkezine uzak bir yer olan Paşakonak Mahallesi’ne taşındı. Hem de kira ödeyerek. Ondan önceki yerlerin hepsi bedavaydı. Bugünkü yeri de kendi yeri olduğu için kira verilmiyor ve 450 metrekare büyüklüğünde çoğalan işlem hacmine göre uygun bir yapı. Fakat konumu itibariyle kent merkezine nerdeyse 4 kilometre uzakta 600 Evler Mahallesi’nde. Aracı olanların değil ama olmayanlar için ulaşımı zor bir yerde…Daha önce sadece nüfus cüzdanı işlemleri yapılırken şimdi ehliyet ve pasaport işlemleri de yapılacağı için demek ki, Nüfus Müdürlüğü’ne daha çok vatandaş gidecek demektir. Hatta ikametgâh ilmühaberi de bedava alınıyordu. Şimdi muhtarlara gün doğdu. Onun için daha çok vatandaşın gideceği bir yer olan Nüfus Müdürlüğü ulaşımı hem zor hem uzak bir noktaya taşınmasının sebebi neydi? Kaymakam Günhan Yazar’ın verdiği bilgiye göre; Nüfus ’un yanında ehliyet ve pasaport işlemleri de yapılacağı için mutlaka geniş bir yer olması gerekiyormuş ve çok aranmasına

rağmen kent merkezine yakın müsait yer bulunamamış, 4 kilometre mesafeye karar verilmiş. Ama açık kapı da bırakıyor Kaymakam Bey; müsait biryer bulunursa taşınabiliriz diyor. Evet; koca İl namzedi Bandırma’da Nüfus Müdürlüğü’ne gidecek vatandaşa kolaylık sağlayacak müsait bir yer yok; ama zorluğunu da vatandaş çekiyor. 65 yıldan beri “İl olmak istiyoruz” diyenlere duyurulur!

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ