No Touch Lazer 07/12/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:10

No Touch Lazer 07/12/2021

No Touch Lazer 07/12/2021
Son Güncelleme :

07 Aralık 2021 - 3:12

No Touch Lazer,,,Görme işlevi, ışığın gözün içine girerek kornea ve lenste kırılarak retinaya yansıması ile gerçekleşir. Gözlerimiz gün içerisinde odaklandığı her noktada bu işlemi saniyeden çok daha kısa bir süre içerisinde gerçekleştirerek görevini yerine getirir. Fakat kimi durumlarda bu ışığın kırılma anında bozulmalar meydana gelir ve aslında bizim çokça duyduğumuz, miyop,astigmat,hipermetrop gibi rahatsızlıklar temelde kırılma kusurlarına dayanır.

Kendi içerisinde kusursuz bir mekanizma taşıyan göz yapısı, rahatsızlık durumlarında müdahaleler üzerinde de en doğru ve yanlışa müsaade etmeyen çalışmaları gerektirmektedir. Gerek kişinin konforu gerekse alınan risk seviyelerine bakıldığında günümüzün en modern çalışmaları arasında No Touch Lazer dediğimiz uygulamalar yer almaktadır.

NO TOUCH LAZER UYGULAMASI VE UYGULANDIĞI ALANLAR

Lazer uygulamalarından farklı olarak, ışınların göze hiç temas etmediği notouch lazer, miyop, hipermetrop,astigmat rahatsızlıklarına sahip kişilerde uygulanmaktadır. Geçmişte kornea yapısında bozukluk veya incelik tespit edilen kişilerde dahi artık notouch lazer ile uygulaması ile gözlüksüz bir yaşam mümkün hale gelmektedir.

Bu kavramları açmak gerekirse;

Miyop

Retinaya odaklanması gereken ışığın retinanın önüne odaklanması sonucu, kişinin uzağı ve uzaktaki nesneleri bulanık görmesiyle sonlanan bir göz problemdir.

Astigma

Işığın retine üzerinde düzgün değil de dağılarak saçılması sonucu, şekillerin eğik görüldüğü bir kırılma kusurudur.

Hipermetrop

Işığın retinanın arkasına odaklanması sonucu yakın noktaların bulanık görülmesi problemidir.

İşte yukarıda bahsettiğimiz tüm göz problemlerinde, herhangi risk alınmadanünotuch uygulamaları yapılabilmektedir.

No touch lazer işlemleri, öncelikle göz içindeki ışık saçmaları ve sapmaları ölçümlenerek, lazer uygulamasının buna göre ayarlanması ile gerçekleştirilir. Uygulama esnasında, sadece göz içine anestezik damla damlatılarak yapılan bu işlem süresince kişi tamamen uyanık ve gözleri açıktır. İşlem sonrasında da kişinin gözleri kapatılmaz, ilk günden itibaren gündelik hayatına devam eder.

No touch lazer işlemi sırasında, kişi sadece hedef ışığa bakarak, lazerin işlevini yerine getirmesini bekler. Göz içerisinde kusurlu bölgeye 30 saniye gibi kısa bir sürede  iyileşme saplayan tedavi, tamamen ağrısız ve acısızdır.

NO TOUCH LAZER İLE DOKUNMADAN MÜDAHALE

Gözde meydana gelen kırılma kusurlarının tedavisi için özel olarak üretilmiş tıbbi bir cihazla yapılan işlemde, iris tanımlama teknolojisi kullanılmaktadır. Bu teknoloji, gözün kendi aksındaki dön,şleri hesaplanır ve lzerin tam anlamıyla nereye müdahale edeceği kusursuz olarak hesaplanır.

NO TOUCH LAZER AVANTAJLARI

İşlem sırasında anestezi uygulanmasına gerek yoktur.

Cerrahi bir işlem olmadığı için enfeksiyon riski yoktur.

30 saniye gibi çok kısa bir süre içerisinde tamamlanır.

İşlem sonrasında kişinin gözlerinin kapatılmasına gerek duyulmaz.

Çok hassas ölçümlemelerle yapıldığı için, gözün diğer bölgelerine zarar verme riski bulunmaz.

Operasyonu takip eden ilk gün, batma,yanma hissedilebilir, bu bir gün içinde kendiliğinden geçer.

Diğer yöntemlere kıyasla, tabakanın kaldırılmasına gerek duyulmaz, göze dokunulmaz.

İki göz birden aynı seansta tedavi edilir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.