28.05.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

MECLİS NOTLARI 13/06/2019

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 167 makalesi bulunuyor.
Paylas

5 yılda belki 2-3 defa geldiğim belediye meclisine yeni Belediye başkanı ile birlikte yeni meclisi görmek için spor saatimden fedakârlık edip bir gidip göreyim istedim. Yıl 2019…

Tabi ister istemez ta 1986-2006 yılları arasına gittim. Bandırma GÜRSES gazetesi Genel Yayın Yönetmeni rahmetli İzzettin Yaşbek ağabeyim hiçbir meclis toplantılarını kaçırmazdı. Rahmetli Basri Atılganer ile köşede yan yana meclisi takip ederlerdi. Ertesi gün gazeteden meclis hem haber olarak çıkar sonra da rahmetli Yaşbek, “Meclis Notları” başlığı altında meclisi yazardı. Tabi bu köşenin formatı çok güzeldi. “Meclis Notları” köşesinin özelliği; dikkat çekilen hususlar, kim ne demiş, konulara nasıl bakıyorlar, Başkan’ın olsun üyelerin olsun performansları nasıldı gibi konulara kâh ciddi, bazen esprili bir şekilde kendi yorum ve görüşlerini de katıp o gün meclis nasıl geçmiş öğrenmiş olurduk. İlk okuyanlar da meclis üyeleriydi. Eğer o meclis üyesi o gün mecliste bir faaliyeti olmuşsa “bakalım İzzettin Yaşbek beni yazmış mı”, veya “nasıl yazmış” diye gazeteyi ilk okuyan onlar olurdu. Klasik köşe yazısı “MECLİS NOTLARI” rahmetli Yaşbek hastalanınca ara verildi. Meclisi Bandırma GÜRSES adına Basri ağabeyle beraber takip ederken çok okunan “Meclis Notları” aranmaya başlamıştı.

İZZETTİN YAŞBEK

Hem kolay, hem kolay değildi o üslup… Bir iki deneme niyetiyle yazdığım “Mecliis Notları” yazılarımı önce gazetenin patronu rahmetli Şemsi Aran ağabey beğendi, sonra Ankara’da tedavi gören İzzettin Ağabey telefonda; “Oğlum, yazılarında kendimi görüyorum; devam et, köşeyi boş bırakma” demişti Duygulanmamak mümkün değildi. Okuyucu da tuttu benim diğer değişik konular yanında yazdığım “Meclis Notları”nı… Sonra gazete kapanıncaya kadar devam ettim… Başında gazeteci rahmetli Cihan Hayırsever bulunduğu Yaşam’da devam ettim. Bu konuda en önemli husus başkan dahil tüm meclis üyelerini hatta daire müdürlerini çok iyi tanımak, onların karakterlerini ve özelliklerini çok iyi bilmek gerekiyordu. Hem o yıllarda belediye meclisi bugün olduğu gibi ayda 1 değil bazen 3 defa yapıldığı oluyordu.

MECLİS BAŞLIYOR

Şimdi Belediye Başkanı Tolga Tosun meclisine bir bakalım. Toplantıya 30 dakika önce geldim. Önce eski yıllarda da olduğu gibi kuliste ne var ne yok ona baktım… En büyük fark, sigara dumanından gözükmeyen kulis tertemiz mis gibi üstelik ıspanaklı börek ile çikolatalı pasta yanında çay ikramı vardı…Bazen yaprak dolması da olurmuş…Erken gelenler için iyi bir kayıntı olmuş. Önceki Başkan Dursun Mirza zamanında başlamış bu ikramlar iyi de olmuş. Saat19.00 veya 19.30 tam da yemek vakti…

ÇAY SERVİSİ

Başkan Tolga Tosun ve birkaç meclis üyesi hariç çoğunu yakından tanımıyordum. Neyse sağımda oturan gazeteci İbrahim Aldemir ile solun solunda oturan gazeteci Tufan Dalgıç’dan bu konuda destek aldım. Meclisin başkanlık kadrosu maşallah kadın ağırlıklıydı. 8 daire müdürlüğünden 7’si kadın 1 erkek… Başkan yardımcıları İsmail Ay ve Metin Ok da meclis üyeleri sıralarındaydılar. Meclisi görmeyeli bayağı değişikliler olmuş. Çalışma saatine 30-40 dakika kala gelenler antrede ıspanaklı börekle çay servisi yerindeydi ama baktım meclis devam ederken çay servisi yapılıyor. Birkaç yıldanberi varmış bu servis adeti… Demek Dursun Mirza zamanında başlamış. Eski bir meclis üyesine söyledim şaşıp kalanlar oldu.. “Ne!” dediler. “Çay servisi mi, meclis devam ederken mi ?” deyip şaşıp kalanlar oldu. Belediye eski başkanı Dursun Mirza da çok eski meclis üyesiydi. Onun zamanında da öyle meclis devam ederken değil çay su servisi bile ben hatırlamıyorum…Sadece meclis eğer çok uzun sürerse 10-15 dakika ara verilir kulise kendisini zor atanların ilk işleri sigaralarını tüttürmek olurdu…Yılların gazetecisi Edincik eşrafından Abdurahmen Öz ağabeyim de benden öğrendi meclis devam ederken çay servisi yapıldığını “kahvehane olmuş demek meclis, yanında sigara da yok muydu?” demekten kendini alamadı.

Başkan Tosun’un her adı geçen yazışmalarda “avukat” olarak zikredilip okunması kulakları tırmalıyor. Bir kez söylenmesi yeterliydi. Diğer; eğer varsa başka avukat olan veya mühendis, mimar veya muhasebeci meclis üyesi varsa ki, vardır onların hiç meslekleri zikrediliyor mu? Yüksek İnşaat Mühendisi falanca, veya doktor filanca deniliyor mu? Belki bir defa zikredilir ama devamlı olmamalı…

Meclis tam belirlenen saatte başladı. İlk sözü alan CHP’li Fatma Sibel Salı mikrofonu ses vermeyince hemen değiştirildi. Kontrol edilmeden servise konulduğu ortaya çıktı.

Meclis gündemi gelen 8 evrakla birlikte toplam 19 maddeydi. Ve yıllar sonra meclis gündemi konusunda değişen bir şey yoktu. Eskiden olduğu gibi hemen tüm maddeler imar ile ilgiliydi. Bol bol imar planı değişikliği talepleri geliyordu. Kimbilir ayni yerde kaçıncı imar planı değişikliğiydi. Zaten Bandırma hep bu sık sık yapılan imar planı değişikliği nedeniyle taş yığınına dönmedi mi?.. Ayrı bir konuda değerlendirmek gerekiyor.

Başkan Tolga Tosun divanda rahattı. Maddeleri konuşurken kısa kısa ama yeterli bir şekilde konuşması olumluydu. Ancak maddeleri oylarken “OY ÇOĞUNLUĞUYLA” mı yoksa “OY BİRLİĞİYLE “mi kabul veya red edildiği anlaşılamıyordu. İkisini de arka arkaya söyleyince net anlaşılamadı. Zabıtları yazan nasıl yazdı bakmak lazım…

KALDIRIM İŞGALLERİ

10’uncu madde de bir arsa satışıyla ilgiliydi. MHP’li Harun Algül satan belediye olmayacağız dediklerini hatırlattı. Komisyon kurulmasını teklif etti.

Meclisin bence en önemli gündem maddesi olan 17. Maddede açık ve kapalı alanlardaki işgaller hakkında zabıta müdürlüğü yazısıydı.

Başkan Tolga Tosun bu konuyla çok ilgileniyor. Kendisi daha önce de komisyonda yer almıştı. Ama kaldırım işgalleri tam bir “işgal” halini almaya başladı. Komisyona MHP’den de bir üye alınmasını teklif etti. Bana ilginç geldi. Encümene olsun komisyonlara olsun öyle pek muhalefet partilerinden üye alınmazdı… Ama olsun daha iyi bir çalışma olabilir. Başkan Tosun haklı olarak bazı işyerleri önlerine bir dükkândan daha fazla çıkma yapılıyor, diyerek bunu kanayan yara olarak değerlendiriyordu. Bu işgal konusunu başka bir yazıda değerlendireceğim.

OTURUM SAATİ

Birkaç madde böyle geçti. Sadece iki konuda biraz uzadı. Mecliste şeffaflık istediğini söyleyen AKP Grup sözcüsü Zeynep Özgün sakin ve herkesin anlayacağı bir şekilde açık açık konuştu. Geçmiş belediye borçlu mu alacaklı mı,

ortada çelişki olduğunu söyleyip hangisi doğru deyip haklı olarak açıklama istedi. Başkan Tolga hem bu soruyu hem de Halk Bankası dışında kredi almak için çalışacakları doğrultusunda konuya uzun uzun anlatmak zorunda kaldı. Buna rağmen meclis 1 saat 15 dakikada bitti.

Gelecek oturumun saat 19.00 da mı, 19.30 damı olsun şeklindeki karşılıklı konuşmalar beni yine eski yıllara götürdü.Taa 1990-2000’li yıllara. Ayda 3-4 sefer yapılan Belediye meclisinde çoğunlukla 4-5 saat süren oturumlarda o yıllarda saat tespitinden daha önemli tespit; meclis gününde önemli bir maç var mıdır yok mudur? idi. Şimdi emekli başkatip Faruk Sevgican önceden araştırma yapar ve uygun bir gün ve saat belirlenip meclis gün ve saati tespit edilirdi. Böylece maç ile meclis ayni gün ve saate çakışmazdı.

Yıllar sonra ilk “Meclis Notları” yazım böyle yazıldı…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ