Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Eti maden işçisi: “Müzakere bitti mücadeleye devam”

Petrol İş Bandırma Şubesi,

Petrol İş Bandırma Şubesi, toplu iş sözleşmesinin gidişatı ve işverenlerin emekçilere karşı tutumu ile ilgili yaşadıkları sorunlara dikkat çekerek 1 hafta boyunca eylem gerçekleştireceklerini kaydetti.

Petrol İş Bandırma Şubesi, Eti Maden Bandırma İşletmesi girişi önünde toplu iş sözleşmesinin gidişatı ve işverenlerin emekçilere karşı tutumu ile ilgili yaşadıkları sorunlara dikkat çekti. Yönetim Kurulu, Baş Temsilci, Temsilci ekibiyle birlikte 1 hafta boyunca eylem gerçekleştireceklerini kaydeden Petrol İş Bandırma Şube Başkanı Tuncay Topuz, “Toplu iş sözleşmemizle alakalı geldiğimiz noktada, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren siyası iktidarın temsilcileri, ilçe başkanı, bölge milletvekilleri, bakanlık yetkilileri ve genel müdürlükle sıkıntı ve sorunlarımızla ilgili görüşmeleri seçim öncesi de sonrası da yaptık. Yardımcı olmalarını istediğimizde bizlere ve maden iş sendikamıza sözler verildi. Hepimizin telefonunda kayıtlı olan Enerji Bakanı ve Çalışma Bakanının telefon konuşmalarında “Eti Madene Pozitif Ayrımcılık Yapılacaktır” sözleri bizleri büyük beklentiye soktu. Bu sözler verilirken genel müdürümüzde maden iş sendikasında bakanımızın yanında bulunmaktaydı.” dedi.

“17 AĞUSTOS SON GÜNÜMÜZ”

Seçim bitti verilen sözlerin hepsinin askıda kaldığını kaydeden Başkan Topuz, “Devlette devamlılık esastır. Bugüne kadar ne TÜHİS (Türk Ağır Sanayii ve Hizmet Sektörü Kamu İşverenleri Sendikası) ne iş veren ne de siyaseten olumlu bir dönüş olmadı. Sözleşme sürecimiz devam ediyor ve 17 Ağustos son günümüz. Bölge milletvekillerimize, ilçe ve il başkanımıza, yetkili bakanlıklarımıza, TÜHİS’e ve en sonunda bizlere tüm sözleri veren genel müdürlüğümüze sesleniyorum; Haklı taleplerimizin hayata geçirilmesi için müzakeremiz ve mücadelemiz devam edecektir. Kamuda farklı sendikalar sözleşmelerini 2 veya 3 madde iyileştirerek imzaladı ancak imza tarihinden bu yana gelen zamlarla birlikte hak kayıpları 9 bin 630’u geçmiştir. Kıdem tazminatlarımız 4/3 oranında eridi, vergi dilimlerindeki adaletsizlik devam ediyor. Emekli maaş hesaplamaları ve alınan emekli maaşlarındaki adaletsizlik devam ediyor. Tüm bunlar emekçinin belini bükmektedir.” diye konuştu.

“HAKKIMIZI HELAL ETMİYORUZ”

Bu süreçte iş verenin yanlarında olması gerektiğini ancak bunun yerine olumsuzluklar yaşatmaya devam ettiğini söyleyen Başkan Topuz, “Sözleşmemiz bitmemişken üretim pirimi ile geçinen işçinin takdir pirimi uygulamasını bu ay kaldırıp emekçiye bir darbe daha vurmuştur. Üretim pirimi olmayan bir işçi bu ay 9 bin lira maaş almıştır. Biz göreve geldiğimizden bu yana her ay uygulanan takdir pirimi seçim bittiği için mi uygulanmamıştır? Hakkımızı helal etmiyoruz. Fabrikalarımızdaki sorunlarla alakalı görüştüğümüz işletme müdürümüz, ‘tamam, bugün, yarın’ deyip bizleri oyalayıp duruyor.” dedi.

“HİÇBİR SORUNUMUZ ÇÖZÜLMÜYOR”

Mevcut birçok sorunlarının çözülmediğinin altını çizen Topuz, “Teknisyenlik sınavlarımız 1 yıldır yapılmıyor. Yemekhane sorunumuz çözülmüyor. Servis sorunlarımız çözülmüyor. Temsilcilik odamız, vagon soyunma odamız gibi sorunlar çözülmüyor. Asit fabrikalarımızdaki hiçbir sorunumuz çözülmüyor. Tüm bunları say say bitmez söz veriliyor ama hayata geçirilmiyor. Biz birçok şey istemiyoruz toplu iş sözleşmemizde ile sosyal haklar ile ilgili 3-5 talebimiz var bunlar yerine getirilsin istiyoruz.” diye konuştu.

“TÜM HAKSIZLIKLARA KARŞI HAYKIRACAĞIZ”

ETİ Maden İşletmelerini dünyanın enleri arasına soktuklarını ve bu yüzden haklarını istediklerini söyleyen Başkan Topuz, Biz ayrımcılık istemiyoruz. Aynı kurum içerisinde memuru da taşeron işçisi de üretim pirimi alsın. Biz kadrolu işçiler olarak da giyim yardımını alalım. Özellikle giyim çekleriyle ilgili mücadelem sözleşme sonrası da devam edecektir. Gerekirse hukuki süreci başlatacağım. Susmayacağız. Tüm haksızlıklara karşı haykıracağız.” dedi.

Haber: Selin Girgin/ M. Nur Uysun

Reklamı Geç