24.11.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Lazer Epilasyon 21/11/2020

ATA NEJAT ERTEK

Yazarın şu ana kadar yazılmış 50 makalesi bulunuyor.
Paylas

Lazer sürecinde öncelikle lazer epilasyon uygulanacak bölge temizlenir. Bu bölgede ki uzun kıllar kısaltılarak lazer uygulaması için uygun boya getirilir. Tüylerin cımbızla tutulabilecek uzunlukta olması lazer için yeterlidir. Daha sonra ise lazer epilasyon cihazı uygulama alanının rengine, tüylerin kalınlığına ve rengine göre ayarlanır. Daha sonra ise tüylenme olan bölge taranır.  Kullanılan lazer ışının dalga boyuna uygun olan gözlük kullanılması zorunludur. Ayrıca, cildin üst tabakasını korumak için özel soğutucu sistemler kullanılmasında büyük fayda vardır.

Tarama işlemi ten rengine ve kıl rengine en uygun olan lazer epilasyon cihazı ile yapılır. Tarama işlemi lazer epilasyon yapılan bölgedeki kıl yoğunluğuna ve şekline göre birkaç dakika veya birkaç saat sürmektedir. Lazer epilasyondan sonra cilt üzerinde, birkaç saat içerisinde geçmek üzere hafif bir güneş yanığına benzeyen bir yanma hissi oluşabilir.

Seans süreleri genelde 15 dakika ile 45 dakika arasında geçmekte ve seans aralıkları ( lazer epilasyona gelme aralığı) 4 ile 8 hafta olarak değişmektedir. Lazer epilasyon uygulaması bitmesi için gereken seans sayısı da ortalama 6-10 seans arasıdır.  Bu sayı kılların farklı evrelerde olmasından dolayı değişiklik gösterir. Tedavi esnasında tüylerin büyüme aşamaları olan anajen, katojen veya telojen fazda olması tedavi açısından önemlidir. Bilindiğinin tersine lazer epilasyon uygulaması hem kısa sürmekte, hem de kısa zamanda istenen sonuca ulaşılmaktadır.

 

Lazer epilasyon uygulaması için en ideal aday açık ten renkli ve koyu kıla sahip kişilerdir. Bu kişilerin kılların tamamen bitmesi diğer kişilere oranla daha kısa sürer. Orta ten rengi koyu kıl türüne sahip kişilerde de başarı yüksektir. Açık ten rengi ve açık kıl rengine sahip kişilerde ise başarı oranı daha düşüktür. Fakat, koyu ten rengi beyaz veya gri kıl rengine sahip kişilerde ise sonuç almak mümkün değildir.

 

Lazer epilasyon ile ilgili bazı şeyler yanlış bilinmektedir.

*Lazer epilasyon sadece kadınlara yapılan bir işlem değildir.

*Lazer epilasyon acılı bir işlem değildir.

*Lazer epilasyon sadece yüz bölgesine uygulanmamaktadır.

*Biten tüyler beş sene sonra tekrar çıkmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulaması çok fazla bakım gerektiren bir uygulama değildir. Fakat seans aralıkları ve sonrasında size söylenenleri dikkatli şekilde uygulamanızı tavsiye ederiz. Çünkü size verilen tavsiyeler ile oluşabilecek komplikasyonlar minimum düzeye indirilir.

Lazer epilasyon uygulamasından hemen sonra cilt üzerinde hafif kızarıklık ve kabarıklık olması normal bir durumdur. Uygulama yapılmış bölgede güneş yanığına benzer hafif bir şişlik olabilir. Özellikle bu şişlik kıl kökleri etrafında gözükür.  Çoğu kişide bu kızarıklık birkaç saat içerisinde geçmektedir. Çok enderde olsa bazı kişilerde bu durum bir iki gün sürebilmektedir. Uygulama sonrasında kişinin sosyal hayatını etkileyecek herhangi bir durum meydana gelmez.

Uygulama sonrası oluşan kızarıklıktan rahatsız olursanız bundan kurtulmak için soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Birkaç dakikalık buz kompresi sizi rahatlatacaktır.

Doktorunuzun önereceği nemlendirici krem uygulaması ise cildin kendini yenilemesinde yardımcı olacaktır. Özellikle seans aralıklarında kullanılacak krem ile cilt bir sonra ki seansa kendini hazırlar. Çoğu kişide antibakteriyel krem gerekmiyor olsa bile lazer uygulanan bölgeye kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Lazer epilasyon uygulamasından sonraki birkaç gün boyunca uygulama yapılan alana traş yapmaktan kaçınmak gerekir.  Traş işlemine ancak uygulamadan 4 gün sonra başlanabilir. Fakat lazer epilasyon seansları boyunca ağda, cımbız, ip gibi yöntemler kullanılmamalıdır.

Uygulama yapılan bölgeyi temizlemek için hafif, içerisinde alkol olmayan ve cildi kurutmayan ürünler kullanmak gereklidir.

Lazer sonrası kesinlikle güneş ışınlarına direkt olarak maruz kalınmamalıdır. Bronzlaşma ile derinin doğal rengi değişir. Lazer epilasyon uygulaması yapılırken kıllanma olan bölgede ki deri üzerine lazer atışı yapılır. Deri lazer ışınını çekerek kıl köküne ulaştırır. Ne kadar enerjinin emileceği ise derinin rengi tarafından belirlenir.  Bronz ten normalden çok daha fazla lazer ışınını çeker. Bu nedenle uygulama yapılan bölgede yanma ya da lekelenme gerçekleşmesi büyük ihtimaldir. Yanma oluşmasını önlemek için lazer uygulamasında düşük dozaj kullanılır. Bu ise uygulamanın etkisini azaltarak kıl kökünün lazer ışınından etkilenmesini önler.

Uygulamadan 15 gün sonra yapılacak kontrol seansı ile kılların ve cildin lazere verdiği tepki gözlemlenir, seansta etkilenmeyen kıllara yeniden uygulama yapılır ve bir sonra ki seansınızın ne zaman yapılacağına karar verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ