Kurtuluşun100'ncü yılında şehit sayımızın 101 olduğu ortaya çıktı - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

24 Eylül 2022 - 20:35

Kurtuluşun100’ncü yılında şehit sayımızın 101 olduğu ortaya çıktı


Kurtuluşun100’ncü yılında şehit sayımızın 101 olduğu ortaya çıktı
Son Güncelleme :

16 Eylül 2022 - 11:42


17-18 Eylül 1922 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nın son çatışmalarının yaşandığı Bandırma’da şehit düşen asker sayısıyla ilgili yeni belgeler oraya çıktı. Bandırma’da Yunan Askerleriyle yaşanan çatışmada 101 Türk Askeri şehit düştü. Geçmişte Bandırma’da şehit düşen asker sayısı 73 olarak biliniyordu.

Bandırma’nın “Milli Mücadele Dönemi ve Sonrası Bandırma” kitabının tanıtım ve imza günü gerçekleştirildi.  Bandırma’nın kurtuluşunun 100.yılı anısına Bandırma Kent Konseyi ve Bandırma Belediyesi işbirliğiyle özel olarak basımı gerçekleşen kitapta kent tarihi, belgeler, fotoğraflar yer aldı.  15 akademisyen, yüksek lisan öğrencisi ve araştırmacı yazarlar da yazılarıyla kitabın oluşmasına destek verdi.

“Milli Mücadele Dönemi ve Sonrası Bandırma” kitabının imza günü çarşamba günü Belediye Nikah Salonunda gerçekleştirildi. Kitabın oluşmasına büyük emekler veren Ulaş Töre Sivrioğlu ile Prof. Dr. Zeki Çevik imza gününde kitapla ilgili merak edilenleri anlatarak katılımcıların sorularını yanıtladı.

Tarihi belgeleri uzun süre incelediğini belirten Zeki Çevik, yaptığı araştırmalar sonucunda 17-18 Eylül 1922’de Bandırma’da Yunan Askerleriyle yaşanan çatışmada 101 Türk Askerinin şehit düştüğünü açıkladı. Geçmişte yapılan araştırmalarda Sonkurşun Anıtı çevresinde 73 askerin şehit olduğu bilgisinin yer aldığını hatırlatan Zeki Çevik, “Burada net olarak Selim Erdoğan’da aynı rakamı veriyor 73 kişi diyor. Ben de meşakkatli bir süreçte, 234 bin satırı inceledim,  Bandırma’ya bir müjdeyle gidelim diye gece gündüz tespit ettim. Gerçekten 73 şehit var. Belgelerde Bandırma Harbi, Bandırma Müsaderesi diyor, Bandırma yazan 73 şehit var. Onun dışında nerede şehit olduğu yazmıyor ama kuvvetle gelen şehitler de olmuş. Çünkü belgelerde 17 Eylül 1922 denmiş. Demek ki burada yani. Bakıyorsunuz 24. alay diyor. Kuvvetle muhtemel burada şehit olmuş. Bunların dışında da 4 kuvvetle muhtemel tespitimiz var. Onları da saydığımızda 101 şehit var. Bu artık net ispatı ve her şeyiyle…  Sayfa ve sıra numarasına kadar belgeleri var. Bu liste artık kitap yayınlandığı zaman değişecek.” dedi. Haber: Tufan Dalgıç

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.