Kullandığımız enerjinin önemli bir kısmı israf - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:25

Kullandığımız enerjinin önemli bir kısmı israf

Kullandığımız enerjinin önemli bir kısmı israf
Son Güncelleme :

24 Kasım 2022 - 5:12

Bandırma Belediyesi, Bandırma Kent Konseyi ve TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Bandırma Temsilciliği ortaklaşa bir panel düzenledi. Yenilenebilir enerji sistemlerinin ele alındığı ve moderatör olarak Dr. Cem Aldağ’ın yönettiği panele konuşmacı olarak Mak.Müh. Canpolat Çakal, Mak Müh. Serkan Ulaşan ve Mak. Müh. Mehmet Bülent Kula katıldı. Panelde özellikle güneş enerji sistemlerinin faydaları üzerinde durulurken, erimli kullanılmayan enerjinin israf olarak maliyetlere yansıdığı dile getirildi.

Panelin açılış konuşmasını yapan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Bandırma Temsilcisi Gürbüz Gözcüler Paris Anlaşmasına dikkat çekerek “Sanayi devriminden sonra hızla artan fosil yakıt tüketimi çevreye zararlı kirleticiler veren sanayi sektörünün de üretime yoğunlaşması sera gazı birikiminin geldiği düzey ve küresel ısınmanın geldiği boyut ciddi bir soruna işaret etmektedir. Fosil yakıt kullanımında hızla uzaklaşmadığımız taktirde bugün için 1.2 derece olan küresel ısınmanın 100 yıl sonra 1 derecede kalmasını istesek de bugünkü göstergeler 2 derece de bile kalmasının pek mümkün olmadığını gösteriyor. 2 derecelik artış ise dünyada tarım ve sağlık açısından kritik eşiklerin aşılmasına neden olacaktır. İklim kaynaklı sorunların yakıcı etkisini azaltmak, sera gazı salınımlarını düşürmek için yeni fosil yakıt üretim tesislerinin kurulmaması ve fosil yakıt üretimi ve tüketiminin hızla azaltılması için yapılan Paris anlaşmasını bizde yaklaşık bir yıl önce imzalayarak bu sürecin içinde yer aldık. Yükümlülüklerimizi de yerine getirmek zorundayız. Bunun içinde karbon salınımını azaltmak ve depolamak zorundayız ama maalesef ülkemizin 2053 yılında sıfır karbon hedefine nasıl ulaşacağına dair bir rapor hala yok. Oysa düşük karbonlu ve iklimle uyumlu, toplum çıkarları odaklı kamusal ve demokratik bir kalkınma modeli Türkiye için bir zorunluluktur.” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Enerji Verimliliği Merkez Müdürü Makina Mühendisi Canpolat Çakal da konuşmasında enerji verimliliğinin önemine işaret etti. Canpolat, “Yaklaşık yirmi yıldır enerji verimliliği üzerine çalışıyorum. Enerji verimliliğini dört ana başlıkta toplayabiliriz. Bildiğiniz gibi ülkemizde enerjinin yüzde 70’i ithal ediliyor. BU enerjiyi almak için ülkemiz yaklaşık 40 milyar dolar ödüyor. Enerji Bakanlığının yapmış olduğu bir çalışmada kullanımdan dolayı bu paranın sekiz milyar dolarını israf ettiğimizi görmüşler. Biz bu sekiz milyar doları çok kolay yöntemlerle geri kazanabiliriz. Biz dün Enerji Bakan Yardımcımızla görüştük. Kendisi elektrik ve doğal gazın yüzde 75’ini hala devlet karşılıyor dedi. Bu ne demek; sonuçta nereye kadar karşılayabilir. Yani yeniden zam gelecek demek. Sanayi de veya evde güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmadan önce enerji etüdü yaptırmak gerekiyor. Bu ürettiğiniz enerjinin kullanım esnasında israf olmaması için önemlidir. Bugün cari açığın önemli bir kısmını enerji alımı oluşturuyor. Bu da bizlere zam olarak yansıyor. Bu konuda önlem almak adına son dönemlerde önemli kanunlar getirildi. Sadece bizim kanunlarımızla değil 2021 yılında imzaladığımız Paris anlaşmasıyla birlikte uluslararası zorunluluklarda geldi. Biz 2053 yılına kadar o anlaşmadaki şartları yerine getiremezsek bize yaptırım uygulayacaklar. Bir diğer konuda enerji birim maliyetlerini düşürmek. Bu da enerjiyi verimli kullanmakla mümkündür. Sonuç olarak ülkemizin bir enerji politikası olmalı. Bunu uygulayacak kurumları olmalı ve tabi sanayicinin ve halkın da bunları icra etmesi gerekiyor.” dedi.

Güneşten enerji üretimi konusunda güncel mevzuatlarla ilgili bilgi veren Makina Mühendisi Serkan Ulaşan da  “Aslında çok fazla yenilenebilir enerji sistemi var. Ancak güneş enerjisinden yararlanma son zamanlarda en çok gördüğümüz uygulama. Birincisi güneş enerjisine ulaşmak çok kolay. İkincisi verimli bir enerji üretim sistemi. Son yıllarda yaşanan gelişmelerle elektriğe olan ihtiyaç artarken elektrik birim fiyatları da oldukça arttı. 2001 yılında elektriğin birim fiyatı 150 TL civarındayken günümüzde 4 bin liraya yaklaştı. Güneş enerjisinin ülkemizdeki kurulu gücüne baktığımızda 2014 yılında sadece 30 mwt’lık bir güneş santrali kuruluyken günümüzde ise 9 bin mwt’lık bir kurulu gücümüz var. Tabi Avrupa bu konuda bizden kat ve kat yüksek güce sahip. Ülkemizde güneş enerji sistemlerinin ürettiği enerji toplam enerjinin yüzde 8,8’ine denk geliyor. Biz hala enerjimizin çok büyük bir kaynağını fosil yakıtlardan veya ithal ürünlerden üretiyoruz. Doğal gaz bunlardan en önemlisi. Peki güneş enerjisi nasıl üretiliyor? Bunun için 2019 yılında bir yönetmelik çıkarıldı. Burada üretilen enerjinin yerinde tüketilmesi teşvik ediliyor. Birde ürettiğiniz enerjinin ihtiyaç fazlasını sisteme geri verip satabiliyorsunuz. Bunun içinde belirli standartlar var. Bunları yerine getirdiğinizde aylık hesaplamalarla karşılıklı mahsuplaşıyorsunuz.” dedi

Panelin sonunda söz alan Makina Mühendisi Bülent Kula da şunları söyledi: “Yenilenebilir enerji sistemlerine baktığımızda sadece Güneş enerjisi yok. Toprak, nehirler akarsular ve rüzgar enerji sistemleri mevcut. Bizim bugüne kadar n büyük eksikliğimiz proje üretmek. Bunun altını çizmek istiyorum. Genel olarak baktığımızda biz kullandığımız enerjinin yüzde yetmişini iklimlendirmede kullanıyoruz. Bu Avrupa’da yüzde 52. Binalarımızda ki yalıtım ve teknik şartlara bugüne kadar uyulmaması bu farkı getiriyor. Yeni yapılan binaların bu konuda daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Tabi evlerde enerji tasarrufunun en önemli unsurlarından biri de elektrikli ev aletleri. Normal elektrikli makinelerle son dönemlerde çıkan tasarruflu makineler arasında elektrik tüketimi açısından ciddi farklar var. İklimlendirme veya su ısıtmak için kullanılan sistemlerin içerisinde özellikle son yıllarda çok duyduğumuz ve ülkemiz de 5 yıldır kullanımı artan ısı pompalarının daha verimli olduğunu görüyoruz. Güneş enerji sistemlerini de bu tür sistemlere entegre ettiğinizde tasarrufunuzun daha da arttığını göreceksiniz”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.