HEYKELE BAŞLAMAK-1 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 03:22

HEYKELE BAŞLAMAK-1

HEYKELE BAŞLAMAK-1
Son Güncelleme :

23 Ocak 2023 - 3:50

 

“2000 Yılında “Heykele Başlamak” adlı öyküm, Nevşehir Hacı Bektaş Belediyesi’nin Ulusal ve Uluslararası Kültür ve sanat çerçevesinde açtığı öykü yarışmasında birincilik öykü ödülünü almıştır.”

 

HEYKELE BAŞLAMAK

İNCİLÂ ÇALIŞKAN

 

Okuldan çıkınca babamın dükkânına giderdim. Belki de ben, bu dükkânda doğmuşumdur. İki büyük pencerenin ortasında babamın çok sevdiği kauçuk bitkisi kocaman saksısıyla dururdu. Her yıl, benden daha çok uzardı. Çevremde kazık kadar olduğumu söyleyenler çoğalsa da, ben orta boyluydum.

Pencerelerden birinin önünde babamın biçki masası dururdu. Her sabah, kalıpları kumaşların üzerine koyar, koca makasıyla başlardı kesmeye. Öğleden sonra daha önce bitirdiklerini ütülerdi. Bu arada gelen müşterilerin provalarını yapar, gerekli yerleri düzeltirdi. Akşamüstü de bitenleri süslü kâğıtlara sarardı özenle. Takım elbise ya da tayyörleri, manto, mont, kabanları müşterilerine teslim ederdi. Verilen ücretleri utanarak alır, sayar, yine utangaç bir bakışla cebine koyardı.

Kapının karşısındaki duvarda iki sıralı raf vardı. Üzerinde yazlık, kışlık renkli kumaş topları dururdu. Bazı müşteriler, özellikle babamın yakın arkadaşları bu kumaşlardan seçerlerdi.

Evimiz, bahçe içinde iki odalı eski bir evdi. Annem, bahçedeki tulumba başında yıkardı bulaşıkları, çamaşırları. Mavili sabun suyu, babamın betondan yaptığı geniş bir olukla bahçenin bir köşesindeki tuvaletin içine doğru akar giderdi.

Çarşıdan aldığımız balıklar babamın elinde, marullar benim elimde, bahçe kapısından girerdik. Annem, dilinde şeker gibi sözlerle bizi karşılardı. Salata, kızarmış balıklar ve babamın mavi dumanlı rakısıyla küçük masamıza otururduk. Pilli radyomuz da her zamanki gibi yine açıktı.

“Mustafa, sen dersini çalış. Bizim annenle konuşacaklarımız var!”

Babamın bu uyarısı, benim yemek masasından kalkma zamanımın geldiğini gösterirdi. Odama çekilirdim. Onlar alçak sesle konuşur, gülüşürlerdi. Babam hep hayal kurardı. Bütün istediği bir motosiklet alabilmekti.Devamı Yarına…

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.