Bandırma Belediyesi'nde Tiyatronun 1. Yılı - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 02:17

Bandırma Belediyesi’nde Tiyatronun 1. Yılı

Bandırma Belediyesi’nde Tiyatronun 1. Yılı
Son Güncelleme :

07 Aralık 2022 - 5:14

Bandırma Belediyesi Bünyesi’nde Harun Karacan Kültür ve Spor Merkezi Tiyatro ve Drama çalışmalarına başlayalı tam bir yılı geride bıraktım. Belediye Başkanımız Tolga Tosun’la görüşmemizde ortaya çıkan bu proje bir yıldır hayatta ki kendisine de katkıları için teşekkür ederim. Geçen süreçte; ilk okul(minik sahne), orta okul(yıldız sahne) ve lise düzeyinde(gençlik sahnesi) öğrencilerle çalışma imkânı bulduk, anılar ve düşler biriktirdik.

Genel Olarak değerlendirecek olursak, Bandırma Belediyesi bünyesinde böyle bir alanın oluşturulması kıymetliydi. Buna vesile olmak, bir parçası olmak da benim için ayrı keyif- ayrı bir onur oldu.

Devlet Konservatuvarı’nda okuduğumuz dönemde hocalarımız bize “İyi insandan iyi oyuncu çıkarmak daha kolaydır” derlerdi. Bu çalışma sırasında güzel yürekli çocuklarımız ve gençlerimizi tanımış olduk. Nitekim 23 Nisan’da Minik ve Yıldız Sahne oyuncularımızla “Bizim de Anlatacaklarımız Var” adlı kendi yazdığım oyunu sahneledik. Çocuklar ve Bandırma Belediyesi Tiyatro Çalışması için ilk tiyatro gösterimi olan bu oyundan o küçük küçük çocuklar, büyük büyük laflar ederek harika bir profesyonellikle çıktılar.

Şarkılar söyleyip, müsamere yapacak diye beklenen çocuklar; aç çocuklardan, evsiz çocuklardan, çocuk işçilerden bahsedip bunun hesabını salondaki büyüklerden sordular! “Bizim yaşıtlarımız oyundan, barınmadan ve beslenmeden uzaklarsa bunun sebebi biz çocuklar değil, siz yetişkinlersiniz” dediler. Seyirciler şaşkınlıkla ve biraz da hayranlıkla izlediler minik sahnemizin oyuncularını…

Sonra Uluslararası Kuş Cenneti Festivali’nde de Gençlik Sahnesi K.O. Medya ile sahne aldı. Bir televizyon kanalının anatomisini mizahla gözler önüne serdiler. Evlilik programlarında insanların beynini uyuşturan yapmacıklık, haberler bültenlerinde pek haber verilmemesi, Yerli Dizi Yersiz Uzun dizisinde plaza hayatı içinde sakar kızın yaşadığı zenginlik ve aşk girdabı gibi medya gerçekleriyle ince ince dalga geçtiler. Sonucunda bir medya partronunun da program yapımcıları tarafından nasıl esir alındığını ve para için bu klişelere nasıl sarıldığını da ara oyunlarla anlattılar.

Sonuç olarak o kadar beğenildi ki hemen akabinde ikinci kez oynadılar. Harika oyunculuklar ile harika işler çıkardılar.

Sonuç olarak başladığımız cümleye geri döndük! İyi insandan iyi oyuncu çıkarmak gerçekten daha kolaymış, görmüş olduk!

Peki başka ne mi yaptık… “Kursa gelmeden sesim çıkmıyordu, şimdi herkese sesimi duyuruyorum” diyen ilkokul öğrencilerim oldu. “Hocam, bizim çocuk ne dersen yapardı. Şimdi karşı geliyor, öyle değil böyle yapalım diyor. Bakıyoruz, çok haklı…”  diyen velilerim de oldu.

Yani sözün özü itiraz etmenin okulunu kurduk… Doğaçlama çalışmaları, küçük oyunlar, diyaloglar, canlandırmalar… Sesimizi değil sözümüzü yükseltmenin kıymetini ve değerini anladık.

Shakespeare’in dediği gibi… “Sesini değil, sözünü yükseltmeli insan. Çünkü gök gürültüleri değil, yağmurlardır yaprakları yaşatan.”

Nice güzel yaprakları yeniden yaşatmak dileğiyle…

Peki yeter mi? Yetmez!

Bandırma Belediyesi Şehir Tiyatrosu neden olmasın?

Mücadeleye ve sanata devam…

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.