Koronavirüsü Kovid-19 hızla yayılıyor 22/02/2020 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 16:44

Koronavirüsü Kovid-19 hızla yayılıyor 22/02/2020

Koronavirüsü Kovid-19 hızla yayılıyor 22/02/2020
Son Güncelleme :

22 Şubat 2020 - 0:12

Koronavirüsü yayılmasını engellemek için Çinli yetkililer on şehre benzeri görülmemiş bir şekilde kilitlenme (tecrit) önlemleri aldı.

Kovid-19 (Covid-19: Coronavirus disease 2019)

Dünya 75 748 vaka (548 yeni)
Çin 74 675 (399 yeni)
2121 ölüm (115 yeni)
Çin dışında:
1073 vaka (149 yeni)
26 Ülke (1 yeni)
8 ölüm (5 yeni)

Yetkililer, Hubei eyaletinin başkenti Wuhan‘dan Perşembe sabahı ulaşım bağlantılarını yasakladı, otobüsleri, metroları, feribotları askıya aldı ve giden yolculara havaalanı ve tren istasyonlarını kapattı. Günün ilerleyen saatlerinde, yakındaki merkezi Çin şehirlerinden Huanggang ve Ezhou da benzer önlemler aldı. Daha küçük Chibi ve Zhijiang şehirlerine de seyahat kısıtlamaları getirildi.

Koronavirüsü Nedir?

Koronavirüsü, burnunuzda, sinüslerinizde veya üst boğazınızda enfeksiyona neden olan bir tür yaygın virüstür. Çoğu koronavirüs tehlikeli değildir.

Yine de bazı türleri ciddidir. İlk olarak 2012 yılında Suudi Arabistan’da ve daha sonra Orta Doğu, Afrika, Asya ve Avrupa’daki diğer ülkelerde ortaya çıkan Orta Doğu solunum sendromundan (MERS) yaklaşık 858 kişi öldü.

Nisan 2014’te ilk Amerikalı Indiana’daki MERS için hastaneye kaldırıldı ve Florida’da bir vaka daha bildirildi. Her ikisi de Suudi Arabistan’dan yeni dönmüştü. Mayıs 2015’te, Arap Yarımadası dışındaki en büyük salgın olan Kore’de MERS patlak verdi. 2003 yılında, şiddetli akut solunum sendromu (SARS) salgından 774 kişi öldü. 2015 yılı itibariyle, SARS vakaları ile ilgili başka bir rapor bulunmamaktadır. MERS ve SARS, koronavirüsü tipleridir.

Ancak Ocak 2020’nin başlarında, Dünya Sağlık Örgütü WHO yeni bir tür belirledi: Çin’de 2019 yeni koronavirüsü (2019-nCoV). Ocak ayının sonlarına doğru, Çin’de 300 teyit edilmiş vaka ve hala tek haneli olan ancak artan bir ölüm sayısı vardır. Ve havaalanı taramalarına rağmen, bir gezgin ilk vakayı ABD’ye götürmüştü.

Genellikle bir koronavirüs burun tıkanıklığı, öksürük ve boğaz ağrısı gibi üst solunum yolu enfeksiyonu semptomlarına neden olur. Onları dinlenme ve tezgah üstü ilaçlarla tedavi edebilirsiniz. Koronavirüsü ayrıca çocuklarda orta kulak enfeksiyonlarına neden olabilir.

Coronavirüsler ilk olarak 1960’larda tanımlandı, ancak nereden geldiklerini bilmiyoruz. İsimlerini taç benzeri şekillerinden alıyorlar. Bazen bir koronavirüs hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilir.

Çoğu koronavirüs, soğuk algınlığına neden olan diğer virüslerle aynı şekilde yayılır: enfekte insanlar öksürerek ve hapşırırken, enfekte olmuş bir kişinin ellerine veya yüzüne dokunarak veya enfekte olmuş kişilerin dokunduğu kap, kaşık, çatal ve bıçak gibi şeylere dokunarak.

Hemen hemen herkes yaşamında en az bir kez, büyük olasılıkla küçük bir çocuk olarak bir koronavirüs enfeksiyonu geçirir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, koronavirüsler sonbahar ve kış aylarında daha yaygındır, ancak herhangi bir zamanda herkes bir koronavirüs enfeksiyonu ile düşebilir.

Coronavirüsü Çeşitleri

 • Human coronavirus 229E (HCoV-229E)
 • Human coronavirus OC43 (HCoV-OC43)
 • SARS-CoV
 • Human coronavirus NL63 (HCoV-NL63, New Haven coronavirus)
 • Human coronavirus HKU1
 • Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS-CoV), previously known as novel coronavirus 2012 and HCoV-EMC.
 • Novel coronavirus (2019-nCoV)

Coronavirüsün Ortak Belirtileri

Çoğu koronavirüsün semptomları:

 • burun akıntısı
 • öksürük
 • boğaz ağrısı
 • ateş

Semptomlar genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına benzer. Çoğu durumda, bir koronavirüs veya rinovirüs gibi soğuk algınlığına (grip) neden olan farklı bir virüsün olup olmadığını bilemezsiniz.

Soğuk algınlığınızın bir koronavirüsten kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenmek için burun ve boğaz kültürleri ve kan çalışması da dahil olmak üzere laboratuvar testleri alabilirsiniz, ancak bunun için bir neden yoktur. Test sonuçları, tipik olarak birkaç gün içinde kaybolan semptomlarınızı tedavi etme şeklinizi değiştirmez.

Ancak bir koronavirüs enfeksiyonu alt solunum yoluna yayılırsa (nefes borunuz ve akciğerleriniz), özellikle yaşlı insanlarda, kalp hastalığı olan veya zayıf bağışıklık sistemi olan insanlarda pnömoniye neden olabilir.

Coronavirus Hakkında Ne Yapmalı

Koronavirüs için aşı yoktur. Bir koronavirüs enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olmak için, soğuk algınlığını önlemek için aynı şeyleri yapın:

 • Ellerinizi sabun ve ılık su veya alkol bazlı el dezenfektanı ile iyice yıkayın.
 • Ellerinizi ve parmaklarınızı gözlerinizden, burnunuzdan ve ağzınızdan uzak tutun.
 • Enfekte olan kişilerle yakın temastan kaçının.

Bir koronavirüs enfeksiyonunu soğuk algınlığı ile aynı şekilde tedavi edersiniz:

 • Bol dinlenin
 • Bol Sıvı için
 • Boğaz ağrısı ve ateş için gerekli ilaçları alın.

Nemlendirici veya buharlı duş da boğaz ağrısını ve cızırtılı boğazı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Hastalanırsanız, belirtilerinizi tedavi edin ve kötüleşirse veya gitmezse bir doktora başvurun.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.