Kitap Günlerine yoğun ilgi - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:48

Kitap Günlerine yoğun ilgi

Kitap Günlerine yoğun ilgi
Son Güncelleme :

24 Eylül 2022 - 16:41

Bandırma Belediyesi tarafından bu yıl 4’ncüsü düzenlenen kitap günlerinin açılışı cumartesi günü kurdele kesimi ile gerçekleştirildi.

Açılışa; Türk Sinemasının unutulmaz isimleri Türkan Şoray ve Ahmet Mekin, Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Belediye Meclis Üyeleri ve çok sayıda Bandırmalı katıldı.

Açılışta konuşan Bandırma Belediye Başkanı Tolga Tosun, “Bugün Bandırma’mız için anlamlı bir günü yaşıyoruz. Kentimizin kültür ve sanat kimliğine büyük katkı sunan ve bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz Bandırma Kitap Günlerimizin açılış günün de yine kitapların gölgesinde, edebiyatın ışığında hep birlikte buluşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Okumanın her şeyin temeli olduğunu biliyoruz. Her şeyin temeli olan kitapların, birbirinden seçkin yayınevlerinin ve değerli konuklarımızın, yazarlarımızın yer aldığı kitap günlerimiz kapsamında şehrimizin ortak buluşma noktası, kalbi Cumhuriyet Meydanı’nda edebiyatla dolu dolu 9 gün geçireceğiz.  

Ulusal boyutta ve bölgemizin en önemli etkinliklerinden biri olan kitap günlerimiz bu yıl bizler için daha da anlamlı, milli mücadelemizin son kurşununun atıldığı bağımsızlığın ve özgürlüğün kenti Bandırma’mızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100.yıldönümünde bu etkinliği gerçekleştirmenin de ayrı bir gururunu ve onurunu yaşıyoruz. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi; “Eğitim, kültür ve bilgi aydınlığa açılan penceredir.” Bugün kurtuluşun ve kuruluşun kenti Bandırma’da, Atatürk’ün bizlere armağan ettiği ve ilelebet yaşatacağımız Cumhuriyetimizin aydınlık penceresinden, kitapların sunduğu bilgiye erişeceğiz.  

Bu büyük organizasyonda birbirinden değerli misafirlerimiz, yazarlarımız bizlerle buluşacak, onların tecrübelerinden, bilgilerinden hep beraber faydalanacağız. Bugünde çok değerli iki misafirimiz bizlerle buluşuyor. Türk Sinemasının “Sultan’ı”, aydınlık yüzü büyük sanatçı Türkan Şoray ve yine Türk Sinemasının yaşayan efsanesi bu toprakların değerli kültür hazinesi Ahmet Mekin’i Bandırma’mızda ağırlamış olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğumuzu ifade etmek istiyorum.  

100 yıllık şanlı tarihimizin ışığında, aydınlıkla, gelecekle, bilgiyle, kültürle ve kitaplarla buluşacağımız, tarihin güvenilir limanı Bandırma’dan, kağıttan gemilerle, kitapların derinliğine yolculuğa çıkacağımız Kitap Günleri programımızın kentimizin kültür hayatı için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” Dedi.  

Birçok yayınevinin stant açtığı Kitap Günleri, 2 Ekim tarihine kadar sürecek. Ayrıca etkinlik boyunca çok sayıda ünlü yazar ve şair söyleşiler gerçekleştirecek.

 

 

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.