Kimyon Kaç Kalori ve Kimyonun Faydaları - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:56

Kimyon Kaç Kalori ve Kimyonun Faydaları

Kimyon Kaç Kalori ve Kimyonun Faydaları
Son Güncelleme :

21 Kasım 2022 - 11:20

Kimyon Nedir?

Mutfakta kullanım için, bu bitkinin bir pirinç tanesine benzer büyüklükteki kuru tohumları kullanılır; öğütülerek toz haline getirilir. Öte yandan tıbbi amaçlı kullanıldığında tanelerinden çok hoş kokulu ve yoğun bir yağ elde edilir. Sindirim özellikleri nedeniyle çok popülerdir. Kimyon tohumu anason, kimyon ve rezene tohumuna benzer, hatta bazen karışır, oval ve uzar, çizgili ve sarı, yeşil, kahverengidir. Kimyon, uçucu yağlardaki içeriği nedeniyle çok aromatik ve nüfuz edicidir ve acı ve tatlıyı baharatlı notalarla sitrik, topraksı ile birleştiren çok karakteristik bir lezzet sunar. Bazıları için biberden sonra en popüler ikinci baharattır.

Kimyon Nasıl Yapılır?

 • Kimyon hem bütün tohumlarda hem de öğütülmüş tozda bulunur ve her ikisi de tariflerde kullanılır. Örneğin, bütün kimyon, bütün tohumların yemeğin başında sıcak yağa eklendiği Hint yemeklerinde yer alır, böylece lezzet, yağı ve dolayısıyla malzemelerin geri kalanını demler.
 • Tohum hafifçe kızartıldığında daha fazla lezzet ortaya çıkar, bu da kuru bir tavada orta ateşte kolayca yapılır.
 • Öğütülmüş kimyon, kuru kavrulmuş kimyon tohumlarının öğütülmesiyle yapılır. Tadının tohumlarda olduğu gibi ısıya veya salınması için zamana ihtiyacı olmadığı için herhangi bir zamanda tarife eklenebilir.
 • Bütün kimyon tohumlarını hafifçe kızartarak ve ardından tohumları bir baharat öğütücüde veya bir havan ve havanda öğüterek daha yoğun ve nüanslı bir lezzetin tadını çıkarabilirsiniz.
 • Öğütüldükten sonra kimyon zamanla yavaş yavaş lezzetini kaybeder ve düzenli olarak değiştirilmelidir.
 • Kimyon Faydaları Nelerdir?

  • Kimyon baharatgiller ile aynı ailedendir, eski çağlardan beri sindirimi, çıbanları veya uykusuzluğu iyileştirmek için şifalı bir bitki olarak kullanılmıştır.
  • Antioksidan ve antienflamatuar özellikleri ayrıca hafızayı, güç seviyesini ve konsantrasyonu iyileştirmeye yardımcı olurken, B ve E vitaminleri nöronal işlevi destekler ve zihinsel sağlığı iyileştirir.
  • Kimyon demir açısından zengindir, bağışıklık sistemini güçlendirdiği için vücudun savunmasını artırmak için idealdir, ayrıca demir, kırmızı kan hücrelerinde taşınmaya yardımcı olan bir protein olan hemoglobinin üretilmesi için gerekli olduğu için kansızlık gibi hastalıkları önler.
  • Aşçılar kimyonu acı, keskin ve serinletici özellikleri için kullanırlar. Tohumların göz rahatsızlıkları, mide-bağırsak rahatsızlıkları (mide rahatsızlığı, şişkinlik ve hazımsızlık gibi), kalp-damar hastalıkları, rahim hastalıkları, ateş, tüberküloz, idrar rahatsızlıkları, böbrek problemleri ve böbrek taşları karaciğer rahatsızlıkları için faydalıdır.
  • Kimyon Gaza İyi Geliyor Mu?

   Bazı gıdaların yavaş ve ağır sindirimi, karın şişmesine ve rahatsız edici gaza neden olur, öte yandan kimyon, şişkinlik, karın şişliği, bağırsak gazı vb. oluşumunu önlemek için de harikadır. Ayrıca, ağız kokusunu ortadan kaldırmanın anahtarı olabilir. Baharat olarak kullanılmasının yanı sıra, gaz giderici ve yatıştırıcı etkileri sayesinde sindirimi iyileştirmeye ve gaz oluşumunu önlemeye de hizmet eder.

   Kimyon Bağırsaklara İyi Gelir Mi?

   Hazımsızlık veya ağırlıkla mücadele etmek için mükemmel olmasıdır. Kimyon mide bağırsak sistemine etki eder ve normal sindirim sürecini hızlandırır. Kimyonun sindirim enzimlerinin aktivitesini artırdığını ve böylece tüketilen gıdaları daha iyi sindirebilmelerini sağladığı bir gerçektir.

   Ayrıca karaciğerden safra asitlerinin salınımını artırarak yağların ve diğer sindirimi zor besinlerin sindirimine yardımcı olur. Bu nedenle, yediğiniz bir şeyden dolayı hazımsızlık veya ağırlık çektiğinizde inanılmaz bir alternatiftir.

    

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.