29.05.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

KENT KONSEYİNE DESTEK Mİ KÖSTEK Mİ ? 25/02/2020

Erdem Özcan

Yazarın şu ana kadar yazılmış 167 makalesi bulunuyor.
Paylas

“Belediyeler kent konseylerine, bütçelerinde ödenek ayırmak suretiyle ayni ve nakdi yardım yapar ve destek sağlar.”

Öyle yazıyor kent konseyi tüzüğünde; yani kısaca “belediyeler kent konseyi kurar ve destekler” deniliyor ama bizim burada tam tersi bir görüntü veriyor. Sadece “belediye kurar” doğru, ama destek ve yardım hak getire!..Bu işler gönüllülük esasına göre yapılıyor. Bütçesi yok, başkan dâhil kimsenin bir ücret aldığı yok…

Bandırma Kent Konseyi seçiminde aday Dr. Murat Ergöz belediyece de desteklendiği herkesin malumu. Bandırma Kent Konseyi başkanlığına seçilen Dr. Murat Ergöz kısa sürede değişik konulardaki etkinliklerle başarılı bir görüntü çizerken şimdi neden köstek olunmak isteniyor. Konsey, geçen hafta 2 gündem maddesiyle toplandı. Bu toplantıya Erdek Körfezi Dayanışma Platformu Başkanı Dr. Kadir Dadan ve bazı muhtarlar da katıldı.

Konular çok önemliydi; Şiriçavuş’da zeytin kanununa rağmen; zeytin ağaçları kesilerek yok edilmesi, bölgede tarım arazileri üzerine kurulacak Marmara Ana Metal ve Makine Organize Sanayi Bölgesi çevreye vereceği zarar, bazı köylerdeki hayvan atıklarının derelere atılarak hem büyük kokuya sebep olunması, hem de Manyas Kuşcenneti’ne kadar giderek büyük çevre kirliliğine sebep olunması gibi konular gerçekten önemliydi.

Kent Konseyi salonu gelen kalabalığa göre dar gelecekti. Gelenleri kapıda karşılayan Dr. Murat Ergöz’e daha uygun bir yerde toplanmak mümkün değil miydi? Diye sordum. Aldığım cevap hoş değildi… Toplantıyı, düğün salonu veya nikâh salonunda yapabilmek için resmen talepte bulunulmuş ama maalesef bir cevap dahi alamamış. Hani tüzüğe göre kent konseylerini belediyeler kurar ve desteklerdi? Belli ki Belediye Başkanı Av.Tolga Tosun ile Kent Konseyi Başkanı Dr. Murat Ergöz arasındaki soğukluk devam ediyordu ama aslında devam etmemesi gerekirdi. Benim gibi diğer arkadaşlar da soğukluğun nedenini biliyoruz. Adını bilmediğim bir kadın Kent Konseyi’ne ait iki odada bulunan bazı eşyaları bir odayı boşaltarak “ben burayı namaz kılmak için kullanacağım” demiş. Kimden izin almış belli değil? Kendi kafasına göre bir eylem… Öyle her

önüne gelen kendine göre bir oda seçip “burasını ben kullanacağım” diyebilir mi? Dr. Murat Ergöz, Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun tarafından da desteklenip başkan seçildiğine göre ve Dr. Murat Ergöz de tüzüğe göre hareket ediyorsa her talebi yerine getirecek diye bir şey olabilir mi? Burada karar mercii Dr. Murat Ergöz. Bunun için Bandırma’yı seviyorsanız dargınlığı ve alınganlığı bırakmanız lazım. Makamlar bugün var yarın yok… Ama görevde bulunduğunuz müddet kent konseyine desteğe mecbursunuz. Böyle bir konu için dargınlık, küskünlük olur mu? Herkes görevini yapacak. Kamuoyunda böyle konular hoş karşılanmadığını da herkes bilir.

Bir olun, birlik olun Bandırma’ya daha nasıl hizmet ederim ona bakalım…

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ