25.02.2020 - Banses Gazetesi - Bandırma Güncel Haber

Karaciğer Yağlanması Diyeti 18/01/2020

Tuğba Yaprak

Yazarın şu ana kadar yazılmış 25 makalesi bulunuyor.
Paylas

Günümüzde yetişkin bireylerde görülen karaciğer yağlanması, karaciğerin birçok faktöre karşı göstermiş olduğu bir tepki sonucu oluşmaktadır. Vücudumuzdaki en kritik organlardan birisi olan karaciğerde meydana gelen problemler vücutta ciddi sorunlara yol açmaktadır. Karaciğerin yağlanmasına neden olan birçok faktör vardır. Aşırı alkol tüketimi, tip 2 diyabet ve bazı ilaçların kullanımına bağlı olarak karaciğer yağlanması oluşurken sağlıksız beslenme ve düzensiz yaşam tarzına bağlı olarakta bu durum görülebilmektedir. Karaciğer yağlanmasına neden olan durum öncelikle belirlenerek tedavi sürecine başlanmalıdır. Karaciğer yağlanması problemi yaşayan bireyler bu süreci sağlıklı ve dengeli beslenme ile desteklediğinde tedavi süreçleri olumlu yönde gelişecektir. Bu yüzden sağlıklı ve dengeli beslenme bu sürecin en önemli aşamalarından birini oluşturmaktadır.

Karın bölgesinde aşırı yağlanma problemi yaşayan kişilerin iç yağlanma problemi ile karşı karşıya kalabileceklerini bilmeleri gerekmektedir. Bölgesel olarak daha zor kilo verilen bir bölge olan karın bölgesiyle ilgili aşırı kilo problemi olan kişilerin karaciğer yağlanması ile ilgili mutlaka doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri

Karaciğer yağlanmasına neden olan birçok faktörün bulunması ve risk grubunu oluşturan kişilerin ülkemizde fazla bulunması nedeniyle birçok kişide bu problem ile karşılaşılmaktadır. Vücudun birçok fonksiyonunda önemli görevleri olan karaciğer hücrelerinin zaman içerisinde ve etrafında yağ dokuları birikmeye başlar. Yağ dokularının birikmesi karaciğerin fonksiyonları bozarken aynı zamanda hacimsel olarak büyümesine de sebep olmaktadır. Vücudumuzun en önemli organlarından birisi olan karaciğerin yağlanması vücudumuzda birçok olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Karaciğer kendini yenileyen bir organ olmasından dolayı yağlanma belirtilerini görmek ilk etapta oldukça zordur. Ancak zaman içerisinde yağlanmanın artmasıyla birlikte belirtiler görülmeye başlanmaktadır. Yağlanmanın boyutu arttıkça karaciğere bağlı çalışan hücrelerin fonksiyonlarında yavaşlamalar olur. Karaciğer yağlanmasının ilk belirtilerinden biriside hızlı kilo kaybıdır. Buna bağlı olarak kişide zaman içerisinde vitamin ve mineral kaybı görülebilir. Tüm bu belirtiler ile birlikte kişide halsizlik ve yorgunlukta görülmeye başlanmaktadır.

Karaciğerin yağlanmaya bağlı olarak hacimsel olarak büyümesi karın bölgesinde ve bağırsaklarda ağrı oluşmasına neden olabilir. Yağlanmanın boyutu arttıkça oluşan ağrıların şiddeti de artış gösterecektir.

Aşırı kilo kaybının olduğu karaciğer yağlanmasının kendisini göstermeye başladığı dönemlerde halsizlik ile birlikte iştah kaybı da görülmektedir. Bu durumlar karaciğer yağlanmasının tanısının konulmasına yardımcı olan faktörlerdir.

Karaciğerin cilt sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır. Karaciğerin süzüp kana karıştırdığı vitaminler sayesinde cilt sağlığı korunmaktadır. Yağlanmaya bağlı olarak oluşan fonksiyon kayıpları nedeniyle cilt sağlıklı görünümünü kaybederken ciltte akne, soyulma ve kuruma gibi problemler ile karşılaşılabilmektedir. Karaciğerin fonksiyonlarını yeterince yerine getirememesine bağlı olarak kan toksin miktarının artması terleme sırasında kokuda değişimler gözlemlenebilmektedir. Bazı durumlarda ise göz çevresinde oluşan kızarıklar ile karaciğer yağlanması kendisini göstermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ