Karabuğday Diyeti - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:05

Karabuğday Diyeti

Karabuğday Diyeti
Son Güncelleme :

17 Eylül 2022 - 20:35

Son zamanlarda adından sıkça söz ettiren karabuğday diyetini sizler için mercek altına aldım. Sizde öğrenin!

 

Karabuğday Nasıl Bir Besindir?

Karabuğday, vücudumuzun sentezleyemediği tüm temel amino asitleri içerir. Ayrıca potasyum, magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, iyot ve çinko içerir. 100 gr karabuğdayda önerilen günlük magnezyum miktarının %62’si vardır, metabolizmamızın düzgün çalışması, vücudun gelişmesi ve büyümesi için gerekli bir mineraldir ve aynı zamanda bir antioksidan görevi görür. Yüksek lif, bu kabızlığı önler ve bağırsak geçişini destekler. Sindiremediğimiz bir lif türüdür, bu nedenle fermente edildiği kolona ulaşır ve bağırsak duvarını besleyen ve kolon kanseri riskini azaltan bir tür madde üretir. Öte yandan sağladığı lif sayesinde şeker hastaları için ideal olan kompleks bir karbonhidrat görevi görür. Kan şekeri seviyelerinde yavaş ve ilerleyici bir artışa neden olur.Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğday gluten içermediğinden ve kinoa veya amaranth gibi karabuğday da yüksek kaliteli proteinlere, esansiyel amino asitlere ve düşük glisemik indekse sahip olduğundan çölyak hastaları için oldukça değerlidir.

 

Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır: Karabuğday , birçok bileşeni sayesinde kardiyovasküler sağlığı korur.

İştahımızı dengede tutar: Lif içeriği, şekerlerin yavaş emilimini düzenlemeye yardımcı olur ve iştahımızı körfezde tutmaya yardımcı olan bir tokluk hissi üretir.

Bağırsak geçişini düzenler: Yüksek lif içeriği, bağırsak geçişini destekler ve düzenler, kabızlıkla mücadeleye yardımcı olur.

Şeker hastaları için endikedir: Karbonhidratlarının düşük glisemik indeksi, şeker seviyelerinin daha uzun süre sabit kalmasını sağlar ve karabuğday şeker hastaları için uygun bir besindir.Karabuğday Diyeti Nasıl Yapılır?

Karabuğday ile kilo kaybı, günlük kalorilerin kadınlar için 1200-1500 kcal, erkekler için 1500-1800 kcal, diyette basit karbonhidratların bulunmamasından kaynaklanmaktadır. Bu gibi koşullara maruz kalan vücut, yaşamı için en önemli elementleri karabuğdaydan tamamen alırken yağ dokularından enerji çekmeye zorlanır.

İnsan vücudu ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri alır, enerji açığı yaşamaz, bu da metabolizmanın normal düzeyde tutulmasını ve sağlığın korunmasını sağlar.

Karabuğday diyeti cildin, saçın, tırnakların durumunu etkilemeyecek, aksine, vücudun genel sağlığını iyileştirmeye, sindirim sistemini, kan ve karaciğeri toksinlerden ve toksik maddelerden temizlemeye yardımcı olacaktır.

Karabuğday diyetinin bir diğer avantajı da düşük kalori içeriğidir. Bu tahıllarla yapılan yulaf lapası, ham ürünün kalori içeriğinin üçte birini kaybeder ve 100 g’da sadece 101 kcal’dir. Tahıl neredeyse hiç yağ içermez, ancak protein ve karbonhidrat bakımından zengindir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.