Her Safra Taşı için ameliyat şart mı?09/10/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:36

Her Safra Taşı için ameliyat şart mı?09/10/2021

Her Safra Taşı için ameliyat şart mı?09/10/2021
Son Güncelleme :

09 Ekim 2021 - 4:24

Safra kesesi 10 cm’lik, armut şeklinde ve safra deposu görevini yapan bir organdır. Karnın sağ üst kısmında yani karaciğerin hemen altında bulunur. Safra kesesinin İngilizcesi Gallbladder dir. Atların karaciğerleri büyük ve safra yolları çok geniş ve safrayı depolamaya yetiyor. O yüzden atlarda safra kesesi yoktur.

Safra Kesesinde neden taş oluşuyor?

Safra kesesi taşı, kalkül de denir, safra kesesinde oluşan kristal yapılardır. Latincesi Kolelitiasis dir. Tek taş veya yüzlerce taş da olabilir. İngilizcede bu taşlara Gallstones denir.

Taşların ana sebepleri arasında kalıtsal nedenler, şişmanlık (obezite), safra kesesi hareketsizliği ve beslenme alışkanlıkları (kahvaltı yapmamak, şok zayıflatma diyetleri, vb.) yer alır.

Safra taşlarının iki çeşidi var kolesterol ve pigment taşları. Kolesterol safra kesesi taşı yaygındır ve yeşil veya koyu sarı renkte olur. Bu taşlar çözülmemiş kolesterolden oluşur. Pigment safra kesesi taşları koyu kahverengi veya siyah taşlardır ve yüksek miktarda bilirubin içerir.

Safra Kesemde taş olduğunu nasıl anlarım?

Cevap: Anlayamazsınız !!

Çünkü; Safra taşları bazen yıllarca şikayet yapmaz. Buna “sessiz taş” veya “asemptomatik safra kesesi taşı” denir. Taşın büyüklüğü ve sayısı ile belirtiler arasında doğrudan bir bağlantı yok. Küçük bir taş aşırı şikayet yapabilir. Büyük bir taş hatta safra kesesini kaplayan dev bir taş sessiz olabilir.

Taşlardan bir tanesi safra kanalına düşer veya tıkanıklık yaparsa aşağıdaki belirtileri görülebilir:

  • Ağrı: Karnın sağ üst kısmında, iki kürek kemiği arasında sağ omuzda ağrı olabilir
  • Şişkinlik, bulantı, kusma
  • geç kalındığında: ateş, terleme, titreme, sarılık

Pozitif Murphy bulgusu fiziki muayenede sık rastlanan bir bulgudur.

Tanı nasıl koyulur?

Muayeneden sonra bazı testler yapılabilir. Ultrason en çok kullanılan testtir Duyarlılığı ve özgüllüğü %95 dir. Endoskopik ultrason (EUS) ile küçük taşlar görülebilir.

Diğer testler: oral kolesistografi, HIDA taraması (hepatobiliyer iminodiasetik asit), bilgisayarlı tomografi ), manyetik rezonans kolanjiyopankreatografi ) veya endoskopik retrograd kolanjiyopankreatografi (

Kan testleri taşa bağlı zararların derecesini gösterebilir. Karaciğer testleri (karaciğer hasarını gösterir. Tanı aşamasında şikayetlerin mideden mi yoksa safra kesesinden mi kaynaklandığını ayırt etmek için i yapılması önemlidir.

Taşın Zararları nelerdir?

Taşlar safra kesesinin iltihabına (kolesistitneden olabilir. Kolesistit şiddetli ağrı ve ateşe neden olabilir. Safra yolları tıkanırsa iddetli ağrı, sarılık (tıkanma ikteri) ve safra yolu iltihabı (Kolanjit) olabilir.

Pankreas kanalı tıkanırsa pankreas iltihabına oluşabilir. Pankreatit hayati tehlikesi olan bir durumdur. Nadir olarak taşlar safra kesesi kanserine neden olabilir. Bu zararların olduğu durumlara komplikasyon denir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.