Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori ve Faydaları - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:45

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori ve Faydaları

Haşlanmış Yumurta Kaç Kalori ve Faydaları
Son Güncelleme :

22 Kasım 2022 - 12:11

Yumurta Nasıl Haşlanır?

Anne sütünden sonra en yüksek protein içeren en besleyici gıdalardan biri olan yumurta diyet yapanlar için de beslenme listesinde en başta yer alan gıdalardan biridir. Bunun nedeni ise yumurtanın kişiyi tok tutarak kilo vermesine yardımcı olan gıdalardan biri olmasıdır.

Diyet yapanların beslenme listelerinde yumurtanın çok çeşitli formatlarda yer aldığı farklı öğünlerde yer aldığı bilinmektedir. Ancak en çok tok tutanın haşlanmış yumurta olduğu bilinmektedir. Yumurtayı farklı şekillerde damak zevkinize uygun olarak haşlayarak ve çeşitli baharatlarla zenginleştirerek öğünlerinizi daha keyifli hale getirmek mümkündür.

Haşlanmış Yumurta Şekilleri

Cıvık Yumurta

Cıvık yumurtayı seven pek çok kişi vardır. Ekmek bandıra bandıra yemek isterler. Beyazı yumuşak sarısı ise akışkan bir kıvamda olur. Bunun için kaynayan suya konulan yumurtaları iki dakika kaynatmak gerekir. İki dakika sonra ocaktan alınan Yumurtanın cıvık olduğunu göreceksiniz.

Rafadan Yumurta

Beyazı tam pişmiş, sarısı ise akışkan olan pişirme şekline rafadan denilir. Su kaynadıktan sonra 3 dakika daha pişirin ve sudan çıkarıp yumurtayı soğuk suya tutun. Çıkardığınızda yumurtanın rafadan olduğunu göreceksiniz.

Kayısı Yumurta

Kayısı yumurta beyazı iyice pişmiş ve sarısı akmayacak şekilde olan kıvamındadır. Su kaynadıktan sonra 4 – 4,5 dakika kaynar suda haşlamak gerekir. Yumurta soyulduğunda kayısı kıvamında olacaktır.

Haşlanmış Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurta hayatımızda büyük bir yere sahiptir. Günlük tüketmeyi severiz ve özellikle çocuklarında tüketmesi çok önemlidir. Sağlık için önemli besinlerden olmaktadır. Peki, haşlanmış yumurtanın faydaları neleri kapsamaktadır?

 • Bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.
 • Kas ve kemik gelişimimizde büyük ölçüde bir etkisi bulunmaktadır.
 • Yüksek oranda protein içermekle kaslara oldukça fayda sağlamaktadır.
 • İçeriğinde bulunmakta olan amino asit ile vitaminler dahilinde vücudumuzu beslemektedir.
 • Göz sağlığımız içinde oldukça yararlı olmasının yanında göz bozukluğu yaşayanlara da fayda sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığımızı da korumaktadır.
 • Hafıza açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.
 • Beyin sağlığımız doğrultusunda da oldukça faydalı olmaktadır.
 • Vücudumuzun demir oranını arttırmaktadır.

Haşlanmış yumurtanın faydaları göz önünde bulundurulmalı ve tüketimi ona göre sağlamakta sağlık açısından oldukça önem arz etmektedir.

Yumurtanın Zararları Nelerdir?

Oldukça yararlı ve sağlıklı bir besin olmasına rağmen yumurtanın da bazı zararları bulunmaktadır. Bu durum genellikle gerektiğinden fazla tüketim sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunlar;

 • Bir yumurta içerisinde 75 kalori bulunmaktadır. Gün içinde 3 adet yumurtayı tüketmek olması gerekenden fazla kalori almamız anlamına gelmektedir. Bu durumda kilo almamıza sebebiyet vermektedir.
 • Olduğundan fazla yumurta tüketimi yağ oranını arttırmaktadır. Yağ oranının artması da kalp hastalığı riskini oldukça arttırmaktadır.
 • Yumurtayı yüksek kolesterol durumunda olan birisi yerse kolesterol daha fazla artış göstermektedir. Bu durumda kalp hastalıklarının riskini fazlaca arttırmaktadır.
 • Çok fazla tüketim diyabet riskini de çoğaltmaktadır.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.