Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İznik Gölü’nde 2 bin yıllık mızrak ucu bulundu

4 MEDENİYETE BAŞKENTLİK YAPMIŞ UNESCO’YA ADAY DÜNYA TARİH KENTİ İZNİK’TEN TARİHİ ESERLER ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR. KAFE İŞLETMECİSİ EREN CAN YİĞİT, GÖLDE TEMİZLİK YAPARKEN TARİHİ MIZRAK UCU BULDU.

4 MEDENİYETE BAŞKENTLİK YAPMIŞ

Türkiye’nin en büyük 5. gölü olan ve içerisinde dünya çapındaki en önemli 10 keşiften biri seçilen bazilikanın da bulunduğu İznik gölü kıyısındaki bir kafe işletmecisi temizlik yaparken mızrak ucu buldu. Kafe işletmecisinin arkeoloji müzesine teslim ettiği mızrak ucunun 2 bin yıllık olduğu belirtildi. Bulunan mızrak ucu Yunan mitolojisinin sembollerinden Poseidon’un mızrak ucuna benzetildi.
Dört medeniyete başkentlik yapmış UNESCO’ya aday dünya tarih kenti İznik’ten tarihi eserler çıkmaya devam ediyor. İznik gölü kıyısındaki kafe işletmecisi Eren Can Yiğit, gölde temizlik yaparken tarihi mızrak ucu buldu. Üzeri taş ile kaplı olan üç uçlu mızrak ucu olduğu düşünülen demirin tarihi eser olduğunu anlayan Yiğit, eseri İznik Müzesi’ne teslim etti. Teslim edilen mızrak ucunun 2 bin yıllık olduğunun tahmin edildiği öğrenildi.
"Çevre temizliği yaparken fark ettim"
Eren Can Yiğit, "Çevre temizliği esnasında denk geldim. Kıyıda buldum ve ilgili ekiplere de haber verdik” dedi.
Bulunan eser Yunan mitolojisinde Poseidon olarak resmedilen figürün mızrağına benzetildi.

Haber: İhlas Haber Ajansı (İHA)