Göz Protezi 17/01/2022 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 15:59

Göz Protezi 17/01/2022

Göz Protezi 17/01/2022
Son Güncelleme :

17 Ocak 2022 - 14:20

Göz Protezi,,,Görme işlevinin yitirildiği, bununla birlikte kişinin estetik bütünlüğünü bozan göz çevresinin kaybının yaşandığı durumlarda göz protezi oldukça yüz güldürücü sonuçlar veren bir işlemdir. Göz protezi, kişinin gözünün tamamen alınmasına gerek duyulmadan, diğer gözle birebir benzerlik gösteren ve dışarıdan bakan bir kişinin farklılığı anlamayacak derecede estetik kazanımlar sunan oldukça pratik, kişinin konforundan ödün vermeyen estetik cerrahi uygulamadır.

NE ZAMAN İHTİYAÇ DUYULUR?

Göz protezi, kişinin artık gözünde geri dönülemeyecek şekilde görme kaybını yaşadığı, darbeye bağlı olarak göz çevresindeki yaralanmaların estetik müdahaleler ile tedavi edilemediği, kişinin göz ve yüz estetik bütünlüğünde kayıp yaşayarak sosyal hayatında sekteye uğraması durumlarında uygulanır.

 • Ağrılı görmeyen gözler
 • Travma sonrası küçülmeye uğramış şekil ve hacim bozukluğu oluşan
 • Doğuştan nedenlerle gözlerin kaybedilmesi
 • Kanser sonucunda gözlerin kaybedilmesi sonrasında göz protezi uygulaması yapılır.

 

GÖZ PROTEZİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Göz protezi, kişinin restorasyonu olarak tanımlayabileceğimiz, eviserasyon adını verdiğimi operasyon ile görme kaybının yaşandığı göz bölgesinde artık işe yaramayan bölgenin alınıp, yerine tıbbi olarak üretilmiş ımplant gözün yerleştirilmesi ile yapılır.

Bu uygulamada en önemli nokta, hareketli göz protezi uygulaması yapılarak, protezin, göz çevresinde yer alan ve gözün hareket etmesini sağlayan kaslarla bütünleşmesine olanak tanıyarak, gerçekçi hareketlerle estetik görünümün sağlanmasıdır. Günümüzde artık uygulanması son derece mümkün olan hareketli göz protezi operasyonlarında, gözün içine yerleştirdiğimiz ımplant yapı, buradaki kaslar sayesinde, sağa, sola, yukarı, aşağı hareket edebilmekte ve kişiye sosyal hayatında tıpkı kendi gözü gibi mimik yapma ve doğallık sağlamaktadır.

Hareketli göz protezi ameliyatında temel olarak 3 hayati ilke vardır;

 • Ameliyat uygulanan bölgenin, tıpkı doğal bir gözmüş gibi bombeliğe sahip olması
 • Yerleştirilen protezin tutunabileceği eşit ve yeterli doku hacmi
 • Hareketin doğal ve kusursuz sağlanması için kasların yapılarının korunmuş olması

Bu ilkelere bağlı kalınarak yapılan göz protezi ameliyatı sırasında;

 1. Operasyon sırasında kişiye takılan protez göz, kişiye özel şekilde, göz çevresi ve boyutunun, kas tahribatının, görme kaybındaki derecenin önemli tetkiklerle ortaya çıkarılması ile yapılır.
 2. Gözün tamamı değil, sadece sorunlu bölgeler alınarak yerine ımplant göz yerleştirilir.
 3. Bu ımplant göz, kişiye özel şekilde, son derece doğal durması açısında 3 boyutlu halde, özel boya ve kaplamalarla, tıbbi bilgi ve birikimi olan kişilerce hazırlanmaktadır.

Göz içine yerleştirilecek olan ımplantta ise, kişi ihiyacına ve rahatsızlığın boyutuna göre değişmekle birlikte

 • Bilye akrilik
 • Silikon
 • Poröz maddeler (hidroksiapetit, poroz polietilen malzemelerden) kullanılmaktadır.

Operasyon sonrasında;

 • İyileşme süresi 6-8 haftada tamamlanır.
 • Operasyondan sonra göz 2-3 gün için bandaj altında tutulur
 • Alanında uzman bir hekim ve ekibi tarafından yapılan göz protezi uygulamasında, protezin ameliyat sonrası çıkması veya düşmesi söz konusu değildir.

PROTEZ GÖZ KULLANIMINDA YAŞ FAKTÖRÜ

Göz kaybı her yaşta yaşanabilen ve ne zaman meydana gelirse gelsin kişinin hayat kalitesini düşüren, sosyal hayatını sekteye uğratan, estetik kaygılar yaşatan bir sorundur.

Göz çevresinde yaşanan tahribat sonrası, vücut doğal bir refleks göstererek, burada meydana gelen boşlukları doldurmaya çalışacaktır. Bu da yapılacak operasyonun meşakkatini arttırır. Göz yuvasının bozulmaya başladığı göz kayıplarında, operasyonun da şekli ve uğraşı o yönde artacaktır. Kazalara bağlı bir göz kaybı yaşanmış ise, göz kaybının üzerinden çok süre geçmeden ameliyatın yapılması gerekmektedir.

Göz protezi uygulamasında 18 yaş sınırı yoktur, kişinin operasyona engek başka bir rahatsızlığı bulunmuyor ise, gerekli tetkik ve tedbirlerden geçtikten sonra göz protezi uygulaması yapılabilir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.