Göz Kuruluğu Tedavileri 02/12/2021 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

26 Kasım 2022 - 13:52

Göz Kuruluğu Tedavileri 02/12/2021

Göz Kuruluğu Tedavileri 02/12/2021
Son Güncelleme :

02 Aralık 2021 - 12:37

Göz Kuruluğu Tedavileri,,,,,Gözyaşı, göz temizliğini sağlayan, gözü çevrede bulunan zararlı mikroorganizmalardan korumaya yardımcı oldukça önemli bir vücut salınımıdır. Kişide, batma, yanma, aşırı göz kızarıklığı gibi belirtilerle ortaya çıkan göz kuruluğu ise, gözyaşının az salgılanması veya hiç salgılanmamasıdır. Gözyaşı yetersizliği ile oluşan bu belirtiler, tedavi edilmezse, gözyaşı zarını olumsuz anlamda etkiler, görmede sorunlar oluşturmaya kadar ilerleyebilir.

GÖZ KURULUĞU NEDEN OLUR

Halk arasında ‘kuru göz’ olarak da bilinen rahatsızlık, gözü ıslak tutan tabakanın işlevini yeterli olarak yerine getirememesi ile ortaya çıkar. Gözlerimiz, kendi içerisinde oldukça hassas ve kusursuz bir çalışmaya sahip olan önemli organlarımızdır. Göz kırpma refkleslerimiz, gözyaşının her yere eşit dağılmasını ve böylelikle gözlerin korunmasını sağlar. Tüm bu mekanizmanın, kendisini sekteye uğratacak bir etkiyle karşı karşı gelmesiyle birlikte göz kuruluğu ortaya çıkmaktadır.

Gözlerimizi çevreden gelebilecek, enfeksiyonlara, tozlara, zararlı maddelere karşı koruyan bu tabakanın yeterli seviyede gözyaşı üretememesi ile birlikte göz kuruluğu ortaya çıkar.

 • Göz kuruluğunun temelde çevresel faktörlere bağlı nedenleri oluşabileceği gibi, bazı romatizmal rahatsızlıklar sonrası da oluşabilir.
 • Bilgisayar ekranında çokça vakit geçirmek gözleri yorar ve göz üzerinde bulunan tabakaya zarar vererek göz kuruluğuna neden olur.
 • Hormonal ilaç kullanımı sonrası göz kuruluğu görülebilir.
 • Düzensiz ve hekim kontrolünde olmadan uzun süre kullanılan antidepresan ilaçların göz kuruluğu yan etkileri bulunmaktadır.
 • Kadınlarda menopoz sonrası dönemde göz kuruluğu gözlemlenebilir.
 • Yeterince nem barındırmayan, yüksek ısılı,çok aydınlık ortamlarda sürekli olarak barınmak göz kuruluğuna neden olmaktadır.
 • Hekim kontrolünde olmadan kontakt lens kullanımı
 • Aşırı sigara ve alkol kullanımı
 • A vitamini eksikliği,
 • Gözyaşı kanallarının tıkalı olması
 • Gözlerde meydana gelen iltihabi hastalıklar göz kuruluğuna neden olmaktadır.

GÖZ KURULUĞU BELİRTİLERİ

Kişiyi rahatsız etme seviyesi bakımından erkende teşhis konulabilen göz kuruluğu şikayetleri;

 1. Gözlerde sanki bir yabancı cisim varmış gibi hissetme
 2. Gözlerde sürekli bir batma hissi
 3. Gözlerde yanma hissi
 4. Görme seviyesinin bozulması, olarak sıralanabilir.

GÖZ KURULUĞU TEDAVİSİ

Kişinin şikayetlerinin ardından tarafımıza başvurması sonucu yapılan tetkiklerle gözyaşının yetersiz salgılandığı tespit edilirse, göz kuruluğu tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu tetkikler arasında,

 • Gözyaşı boyama işlemleri,
 • Göz içerisinde herhangi bir iltihap bulunup bulunmadığı,
 • Gözyaşı miktarının ölçümlenmesi,
 • Gözyaşı kırılma zamanının belirlenmesi,
 • Göz çevresindeki dokuların zarar görüp görmediğini belirleme sayılabilir.

Ve ayrıca doğru tedavinin belirlenme sürecinde;

 1. Göz kuruluğuna eşlik eden başka bir rahatsızlığın olup olmadığı,
 2. Kişide imnün sistemle ilgili rahatsızlıkların bulunması ve bununla ilgili yapılan tetkikler,
 3. Göz kuruluğunun aşırı buharlaşmadan meydana gelip gelmediği gibi birçok başlıkta uzman bir hekim ve ekibi tarafından yapılan araştırmalar sonrası tedavi şekli belirlenmektedir. Dolayısıyla göz kuruluğu, kozmetik ürünler ve seçeneklerle çözümlenebilecek bir durum değil, ciddi bir rahatsızlıktır ve bir dizi araştırmadan geçmesi gerekir.

Göz kuruluğu, gözyaşı kanal tıkanıklığından meydana geliyorsa, bu kanalların açılması, hekim görüşü ile cerrahi ya da ameliyatsız olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Diğer nedenlere bağlı olarak gelişen kuru göz tedavisinde ilk adım olarak, suni gözyaşı ve jel kullanımı tavsiye edilerek kişi izlemeye alınır. Günde 4-5 kere kullanılan bu jeller, gözyaşı seviyesini değiştirmiyorsa ve rahatsızlık devam ediyorsa diğer adımlara geçilir.

Kişiye suni gözyaşı preparat verilen tedavilerde, gözde gözyaşı üretimi bu preparat ile gerçekleştirilir ve kişinin kendi önlemleri ile birlikte gözyaşı seviyesi düzenlenir.

Gözde bulunan yağ bezlerinden ileri gelen göz kuruluğu tedavilerinde ise, kirpik diplerine özel kompresler ile, yağ bezlerinin açık tutulması sağlanır ve gözyaşı tıkanıklığının önüne geçilir.

Kişide kronik bir göz kuruluğu gözlemlendiği, hekim görüşü ile belirlendikten sonra cerrahi müdahaleler de gerçekleştirebilir. Bu işlemlerde, kişi anestezi altına alınarak, göz içine yerleştirilen tıkaçlar ile gözyaşının içeride tutulması sağlanır ve gözyaşının buharlaşmasının, kaybedilmesinin önüne geçilir.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.