Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

YDÜ’den mühendislik alanında küresel başarı

ABD’Lİ US NEWS & WORLD REPORT’UN YAYIMLADIĞI “EN İYİ GLOBAL ÜNİVERSİTELER 2022-2023” ALAN SIRALAMASINDA YAKIN DOĞU ÜNİVERSİTESİ, MÜHENDİSLİK ALANINDA KKTC’NİN EN İYİ ÜNİVERSİTESİ VE TÜRKİYE’DEKİ EN İYİ VAKIF ÜNİVERSİTESİ OLARAK YER ALDI.

ABD’Lİ US NEWS &

ABD’li US News&World Report’un yayımladığı “En İyi Global Üniversiteler 2022-2023” alan sıralamasında Yakın Doğu Üniversitesi, mühendislik alanında KKTC’nin en iyi üniversitesi ve Türkiye’deki en iyi vakıf üniversitesi olarak yer aldı.

Eğitimden sağlığa, otomotivden turizme kadar pek çok alanda yayımladığı “en iyiler” sıralamalarıyla bilinen ABD merkezli US News&World Report’un dünyadaki en iyi üniversiteleri belirlediği “En İyi Global Üniversiteler 2022-2023” alan sıralamaları açıklandı. “Mühendislik” ve “fizik” alanlarında dünya sıralamasına giren Yakın Doğu Üniversitesi, US News’in yayımladığı listede “mühendislik” alanında KKTC’nin en iyi üniversitesi olarak gösterilirken, Türkiye’nin de mühendislik eğitiminde en iyi vakıf üniversitesi olarak yer aldı.

Yakın Doğu Üniversitesi, mühendislikte vakıf üniversiteleri arasında Türkiye’de bir numara

ABD merkezli US News & World Report’un Web of Science’taki son beş yıllık verileri baz alarak dünyadaki en iyi üniversiteleri belirlediği “En İyi Global Üniversiteler 2022-2023” alan sıralamalarında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti üniversitelerine de Türkiye sıralamasında yer verildi. “Mühendislik” alanında dünya genelinde bin 118 üniversitenin sıralandığı listede Yakın Doğu Üniversitesi dünya genelinde 436’ıncı sırada gösterildi. Devlet üniversiteleri de dahil edildiğinde “mühendislik” alanında KKTC’nin en iyi üniversitesi ve Türkiye’nin en iyi dördüncü üniversitesi olarak yer alan Yakın Doğu Üniversitesi, vakıf üniversiteleri arasında ise Türkiye genelinde ilk sırada yer aldı.

“GÜNSEL, mühendislik alanındaki gücümüzü gösteren en büyük gurur kaynağımızdır”

Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünyanın farklı ülkelerinden Times Higher Education, AD Scientific Index, Shanghai Ranking gibi yükseköğretim derecelendirme kuruluşlarının yayımladığı global üniversiteler sıralamalarında pek çok alanda üst sıralarda yer alarak kendisini ispatladığını belirten Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, “ABD merkezli US News & World Report’un En İyi Global Üniversiteler 2022-2023 alan sıralamalarında mühendislik alanında dünya genelinde 436’cı olurken, Türkiye’nin en iyi vakıf üniversitesi olarak gösterilmemiz Yakın Doğu Üniversitesi’nin dünya bilimindeki saygın yerini bir kez daha tescilledi” ifadesini kullandı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli ve milli otomobili GÜNSEL’in temellerinin de Yakın Doğu Üniversitesi Mühendislik Fakültesi bünyesinde faaliyet gösteren İnovasyon ve Bilişim Teknolojileri Araştırma Merkezi’nde atıldığını hatırlatan Prof. Dr. Günsel, “Seri üretim hazırlıklarına devam ettiğimiz GÜNSEL’imizin ilk modeli B9’un tam fonksiyonlu 13 prototipi, binlerce vatandaşımız tarafından test edildi ve tam not aldı. Bu başarı, global üniversite sıralamalarına da yansıyan mühendislik alanındaki gücümüzü gösteren en büyük gurur kaynağımızdır” dedi.