Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Yapay zeka ile oluşturulan modül Dünya’da bir ilk oldu

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SCÜ) FEN FAKÜLTESİ FİZİK BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. SERKAN AKKOYUN VE ÇALIŞMA ARKADAŞLARI KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ FEN FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF. DR. TUNCAY BAYRAM İLE ARTVİN ÇORUH ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. CAFER MERT YEŞİLKANAT TARAFINDAN TÜBİTAK PROJESİ ÇERÇEVESİNDE MAKİNE ÖĞRENMESİ KULLANARAK TESİR KESİTLERİNİ ÇEVRİMİÇİ HESAPLAMAYA İMKAN SAĞLAYAN BİR HESAPLAMA MODÜLÜ OLUŞTURULDU.

SİVAS CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİ (SCÜ)

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serkan Akkoyun ve çalışma arkadaşları Karadeniz Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Bayram ile Artvin Çoruh Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Cafer Mert Yeşilkanat tarafından, makine öğrenmesi kullanarak tesir kesitlerini çevrimiçi hesaplamaya imkan sağlayan bir hesaplama modülü oluşturuldu. Modül, gerçekleştirilen çalışmalar arasında Dünya’da bir ilk oldu. Ayrıca çalışma grubu üyelerinden Prof. Dr. Serkan Akkoyun ve Doç. Dr. Cafer Mert Yeşilkanat tarafından, “Estimation of fission barrier heights for even-even superheavy nuclei using machine learning approaches” isimli çalışma ilgili alanda öncü sonuçlar elde etti.

Web of Science (WOS) dergi sıralamasında nükleer fizik alanında Dünya’da 5. sırada bulunan “Journal of Physics G: Nuclear and Particle Physics” dergisinde yayımlanan çalışma ile doğada bulunmayan ve henüz sentezlenmemiş süper-ağır atom çekirdekleri için makine öğrenmesi algoritmaları kullanarak atomların yaşam süreleri ile ilişkili bir kavram olan fisyon bariyer seviyeleri başarılı bir şekilde tespit edildi. Atomların yaşam süreleri ile doğrudan ilişkili bir parametre olan fisyon engel düzeyinin tespit ve tayini özellikle nükleer uygulamalar açısından oldukça önemlidir.