Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

TGC öldürülen gazetecileri anacak

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC), öldürülen

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti(TGC), öldürülen 67 gazeteciyi, 6 Nisan 2023 Perşembe günü, saat 11.00’de, ilk basın şehidi Hasan Fehmi Efendi’nin mezarı başında, ardından Basın Müzesi’nde törenle anacak.

Gazetecilik mesleğinin verdiği ilk kayıp olan Hasan Fehmi Efendi’nin, 6 Nisan 1909’da, Galata Köprüsü’nde öldürülmesinden bu yana 114 yıl geçti. Bu süreç içinde 67 gazeteci kurşunlara, bombalara hedef olarak yaşamını yitirdi.

Hasan Fehmi Efendi’nin toprağa verildiği tarih olan 6 Nisan günü, 1997 yılında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla “Şehit Gazeteciler Günü” olarak kabul edildi. 2005 yılında yine Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu’nun aldığı kararla günün adı “Öldürülen Gazeteciler Günü” olan 6 Nisan Perşembe günü, saat 11.00’de, ilk basın şehidi, “Serbesti Gazetesi”nin başyazarı Hasan Fehmi Efendi’nin, Çemberlitaş Divanyolu’nda bulunan Sultan II. Mahmut Türbesi’ndeki mezarı başında, daha sonra Basın Müzesi’nde anma töreni düzenlenecek. Anma töreninin ardından, Basın Müzesi içindeki “Öldürülen Gazeteciler Galerisi” ziyaret edilecek.