SOĞUK HAVALARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT! - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 03:09

SOĞUK HAVALARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!

SOĞUK HAVALARDA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT!
Son Güncelleme :

25 Ocak 2023 - 2:36

Grip sezonunda ağız ve diş sağlığının önemi artıyor

Vücudu hastalıklara karşı korumak, ağız ve diş sağlığına gösterilen özenle de doğru orantılıdır. Dental Plus İstanbul’dan Genel Diş Hekimi Ayhan Can, gribe ve soğuk algınlığına neden olan mikropların çoğunu vücudumuza solunum yoluyla aldığımızı belirterek ağız bakımının özellikle soğuk havalarda ne kadar önemli olduğuna dikkat çekiyor. Ağız sağlığınızı korumak için aldığınız önlemler aslında soğuk algınlığı ve gripten kaçınmanıza da yardımcı oluyor.

 

Uyumadan önce mutlaka dişinizi fırçalayın

Diş fırçalamayı ara sıra aksatmak normaldir. Fakat özellikle soğuk havalarda bu aksamaların minimumda olduğundan emin olmak gerekiyor. Solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak için düzenli olarak diş fırçalamak hayati önem taşıyor. Özellikle uyumadan önce diş fırçalamak, salyayı hijyenik tutmak ve bakteriyel kalıntılardan kurtulmak adına oldukça mühim. Diş fırçalamak hasta olduğunuz zamanlarda ise kapmış olduğunuz virüs ve bakterileri vücudunuzdan atmanızda büyük yardımcınız olacaktır.

 

Susuz kalmamaya dikkat

Susuz kalmak; kuruluk, koku ve çürük gibi birçok probleme yol açarak ağız sağlığınızı tehdit eder. Hasta olduğunuz zaman savunma sisteminiz vücuttaki sıvıların hızlıca tüketilmesine sebebiyet verdiğinden bol su tüketmek hem ağız sağlığınız hem de hastalıkları kolaylıkla atlatmanız açısından oldukça önemlidir.

 

Doğru sıvı seçimi

Dt. Ayhan Can, “Vitamin alımı sağlamaya çalışırken tükettiğiniz sıvılar ağız sağlığınızı tehlikeye atabilir. Yüksek oranda şeker bulunduran ve asidik yapıda olan meyve suları

hastalık döneminde size vitamin ve enerji kaynağı olsa da diş minenize zarar verecektir.” diyor. Can, bu tür kötü sonuçların önüne geçmek için meyve suyu tüketiminden sonra da mutlaka dişlerin fırçalanması gerektiğine dikkat çekiyor.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.