Moriwaki: “Bandırma deprem tehlike sırasında 4’üncü” | Bandırma Haber
Moriwaki: “Bandırma deprem tehlike sırasında 4’üncü”

Moriwaki: “Bandırma deprem tehlike sırasında 4’üncü”

ABONE OL
Mayıs 24, 2023 19:54
Moriwaki: “Bandırma deprem tehlike sırasında 4’üncü”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüksek Mimar Yoshinori Moriwaki’nin konuşmacı olarak katıldığı “Depreme Hazır Mıyız?” Semineri gerçekleştirildi.

Bandırma Dağcılık ve Arama Kurtarma Derneği (BANDAK)ile Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı işbirliğinde “Depreme Hazır Mıyız?” semineri düzenlendi. Bandırma Santral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen seminere konuşmacı olarak Yüksek Mimar, Yüksek İnşaat Mühendisi ve Japonya Yurtdışı İnşaat Şirketler Derneği Genel Sekreteri Yoshinori Moriwaki katıldı. Seminerin sunuculuğunu BANDAK’ı temsilen Zeynep Bayraktutan yaptı.

“TÜRKİYE’DE DEPREMLER DOMİNO ETKİSİ İLE İLERLİYOR”

Etkinlikte açılış konuşması yapan Bandırma Kültür ve Eğitim Vakfı Başkanı Yavuz Demiralay, “1999’da yaşanan Gölcük depremiyle büyük bir felaket yaşadık. Hatay da yaşanan deprem süreci önceki depremlerden ders alınmadığının bir göstergesidir. Deprem felaketlere yol açabilecek bir olaydır. Kader değildir. Japonya en bunun güzel örneklerindendir.” dedi. Japonya ve Türkiye’de 450’ye yakın seminer veren Moriwaki, Japonya’dan 1999 Marmara depremi sonrası bir aylığına Türkiye’ye geldiğini belirtti. 68 yaşındaki Moriwaki yaklaşık 24 yıldır Türkiye’de yaşıyor. Japonya’da yaşanan depremlerin Türkiye’de çok fazla görülmediğini söyleyen Yüksek Mimar Moriwaki, “Türkiye’de depremler domino etkisi ile ilerliyor. Türkiye’de fay hatları doğudan batıya doğru domino gibi tetikleniyor.” dedi.

“BANDIRMA’NIN ÇEVRESİNDE 5 ADET AKTİF FAY HATTI”

Türkiye’de yaşanan depremlerin Japonya’ya kıyasla daha düşük şiddetli olduğuna dikkat çeken Moriwaki “Türkiye’de deprem tehlikesi eskiden yüzde 90 olarak hesaplanıyordu. Yaşanan Kahramanmaraş depremi ardından bu oran artık yüzde 100 oranında. Dünyada 7 şiddetin üzerinde yaşanan depremler büyük deprem olarak kabul ediliyor. 150 sene kırılmamış fay hattı varsa orada deprem yaşanıyor. Kahramanmaraş’taki fay hattı 500 sene hiç kırılmadığı için enerji biriktirdi. O yüzden çok büyük bir deprem yaşandı. Bandırma büyük deprem beklenen bölgeler arasında 4’üncü sırada yer alıyor. Bandırma’nın yakın çevresinde 5 adet aktif fay hattı bulunuyor. Bandırmada deprem sonrası tsunami yaşanabilir.” diye konuştu.

“JAPONYA’DA İMAR AFFI YOK”

Bu semineri vermek için Bandırma’ya seve seve geldiğini belirten Moriwaki, “İstanbul’dan geçen Kuzey Anadolu fay hattı çok tehlikeli. Çanakkale ve Bursa’da da büyük bir deprem bekleniyor. Bahsedilen depremlerin ne zaman olacağını bilmiyoruz. Hocalarla kesin bir sonuç belirleyemedik. O yüzden herkes depreme hazırlıklı olmalı. Depremlerde ölü sayısı oranlarında Türkiye 3’üncü sırada yer alıyor. Çok büyük deprem olmamasına rağmen Türkiye’de bu kadar kayıp yaşanmasına bir mimar olarak çok üzülüyor ve utanıyorum. Bu konuda insanları bilgilendirmek için 81 ilin 64’üne gittim. Türkiye’de 21 milyonu aşan yapı stokunun yüzde 60’ı kaçak. Japonya’da imar affı yok.” dedi. Yoshinori Moriwaki seminerin ilerleyen dakikalarında Basit Afet Yönetimi eğitimi vererek depremde uygulanması gereken adımlar ile ilgili bilgi verdi. Moriwaki seminerin ardından soruları yanıtladı.

Haber: Nur Uysun / Selin Girgin

Sosyal Medya Logoları

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.