Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Mersin’de üreticilere 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandı

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL HİZMETLER DAİRESİ BAŞKANLIĞININ ALMAN ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ KURUMU (GIZ) İLE YÜRÜTTÜĞÜ VE ‘YERLİ YERİNDE’ SLOGANI İLE GERÇEKLEŞTİRDİĞİ ‘GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN YEREL TARIMSAL ÜRETİM TEŞVİKİ PROJESİ’ ÇERÇEVESİNDE ZEYTİN FİDANI DAĞITIMLARI DEVAM EDİYOR. DAĞITIMLAR ÇERÇEVESİNDE TOROSLAR’DA 47 MAHALLEDE 350, MEZİTLİ’DE 22 MAHALLEDE 68, YENİŞEHİR’DE İSE 26 MAHALLEDE 137 ÜRETİCİ OLMAK ÜZERE 555 ÜRETİCİYE 11 BİN 100 ADET ZEYTİN FİDANI DESTEĞİ SAĞLANDI.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARIMSAL

Mersin’de büyükşehir belediyesinin aracılığıyla üreticilere 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığının Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ) ile yürüttüğü ve ‘Yerli Yerinde’ sloganı ile gerçekleştirdiği ‘Gıda Güvenliği İçin Yerel Tarımsal Üretim Teşviki Projesi’ çerçevesinde zeytin fidanı dağıtımlarının devam ettiği bildirildi. Dağıtımlar çerçevesinde Toroslar’da 47 mahallede 350, Mezitli’de 22 mahallede 68, Yenişehir’de ise 26 mahallede 137 üretici olmak üzere 555 üreticiye 11 bin 100 adet zeytin fidanı desteği sağlandığı aktarıldı.

Proje çerçevesinde, tarladan sofraya üretim sağlayan toplam 75 çiftçiye, 25’er kişilik 3 grup olacak şekilde 4 günlük eğitim desteği sağlandı. Proje ile çiftçilere uygulamalı eğitim sırasında kullanacakları malzemelerin yanı sıra, her çiftçi grubuna eğitim sonunda Katılım Belgeleri teslim edildi. Toroslar İlçesi Buluklu Mahallesi’nde yapılan törende konuşan belediye Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Selçuk Şahutoğlu, “Mezitli, Yenişehir ve Toroslar ilçelerinde, 555 üreticimize 11 bin 100 adet zeytin fidanını teslim ettik. Bu proje çerçevesinde üreticilere ve kurum kapasitelerini geliştirmek adına kooperatiflere eğitimler verdik. Zeytin fidanlarını, 13 ilçemizin tamamında 185’i arayan ve bize dilekçe ile başvuran üreticilerimizin hepsine vereceğiz. Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak, tarımsal sorunların hepsinin farkındayız ve çiftçimizin yanında olmaya gayret gösteriyoruz” dedi.

Üretime destek olmak amacıyla katma değeri yüksek ve meyvesi kıymetli fidanları dağıtmaya devam ettiklerini de kaydeden Şahutoğlu, “Bugün üreticimizi zeytin ile buluşturuyoruz, ama avokado, alıç, ceviz, badem fidanı dağıtımlarımız da devam ediyor. Üreticilerin ürettikleri ürünlerin katma değer sağlaması açısından, ürünlerin alet ekipmanlarını da kooperatiflerimiz aracılığıyla dağıtıyoruz. Böylece hem üreticilerin iş gücünü azaltıyor, hem de kaliteli ürünlerin eder fiyatına satılarak üreticilerin kaybını önlüyoruz. 2023 yılında da üreticimizin yanında olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Mersin Ziraat Odası Başkanı Musa Yılmaz, “Büyükşehirin verdiği fidan desteği, ekipman desteği, canlı hayvan desteği, bunları saymakla bitiremeyiz. İnşallah bu destekler artarak devam edecek. Hepinizin adına, Büyükşehir Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çiftçi Sinem Kılınç ise “Bu fidanları kendi bahçelerimize dikip yetiştirip, çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakmak istiyoruz. Çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu.