Kutsal topraklar için ön kayıt başladı | Bandırma Haber
Kutsal topraklar için ön kayıt başladı

Kutsal topraklar için ön kayıt başladı

ABONE OL
Eylül 15, 2023 14:06
Kutsal topraklar için ön kayıt başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2024 yılı hac kayıtları 13 Eylül itibariyle başladı. Bandırma İlçe Müftüsü Abdulhamid Pehlivan, hac kaydını yaptıramayan vatandaşların Bandırma İlçe Müftülüğü’ne gelerek yardım alabileceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı 2024 yılı hac kaydı ve güncelleme işlemlerinin 13 Eylül 2023 tarihinde başladığını duyurdu. Bandırma İlçe Müftüsü Abdulhamid Pehlivan, önümüzdeki yıl hacca gitmek isteyen vatandaşların, ön kayıt işlemlerini 13 Eylül-11 Ekim tarihleri arasında e-devlet üzerinden yapabileceğini söyledi.

İlk defa kayıt yaptıracak vatandaşların anlaşmalı bankalardaki kurumsal hesabına ön kayıt ücreti yatırması gerektiğine değinen Müftü Pehlivan, “Ön kayıt yaptırdıktan sonra vazgeçenlere veya kesin kayıt hakkı elde edemeyip hacca gidemeyenlere bu ücret iade edilmeyecek. Kayıt yenilemelerinde herhangi bir ücret alınmayacaktır. Kayıt işlemini kendisi gerçekleştiremeyen vatandaşlarımız için Bandırma İlçe Müftülüğümüzde Hac Komisyonu ile iletişime geçerek yardım alabilirler.”dedi. ,

ÖN KAYITLAR E-DEVLET’TEN YAPILACAK

Hac konaklama türlerinin kişinin bütçesine göre değiştiğini belirten Müftü Pehlivan, “Konaklama türleri “Normal Konaklama”, Otel Tip Konaklama türü “Yakın Mesafe Konaklama” şeklinde değiştirilmiştir. Hac yolcuları normal veya yakın mesafe türlerinden birini tercih edecekler. Kaydı yenilenen hac yolcuları; kuraya gireceği il, adres, iletişim bilgileri ve konaklama türü değişiklikleri, kura birlikteliğine dair değişiklik talepleri e-devlet üzerinden veya il/ilçe müftülüklerinden yapılabilecek. Yapılacak tercihlerin bağlayıcı olacağı ve daha sonra konaklama türü değişikliklerine izin verilmeyeceğinden, müracaat edenler konaklama türleri hakkında tercihlerini doğru bir şekilde yapmalıdır.” diye konuştu.

“0-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLAR KURA KATSAYISINI ETKİLEMEYECEK”

Hacca götürülmek istenen 0-12 yaş arası çocuk kayıtlarının ebeveynleri ile birlikte yapılacağını söyleyen Pehlivan, “0-12 yaş arası çocuklar ebeveynlerinin kura katsayısını etkilemeyecektir. Başkasının yardımı olmadan günlük aktivitelerini gerçekleştiremeyecek derecede engelli, hasta veya yaşlı olan vatandaşlarımız müracaatlarını, hacca hiç gitmemiş refakatçileri ile birlikte yapabilecektir. Daha önce hacca gidenlerin müracaatları kabul edilmeyecek, müracaatlardan veya kura çekiminden sonra hacca gittiği tespit edilenlerin kayıtları silinecek ve ön kayıt ücretleri iade edilmeyecek.” dedi.

ÖN KAYIT TARİHLERİNE DİKKAT!

Hacca gitmek isteyen vatandaşların 13 Eylül-11 Ekin tarihlerini kaçırmaması gerektiğini belirten Pehlivan, “Ön kayıt ücretini yatırdığı halde süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların müracaatları kabul edilmeyeceğinden, vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için, hac müracaatları belirlenen süre içerisinde yapılacaktır. Süresi içerisinde müracaatını tamamlamayanların talep etmeleri halinde, ön kayıt ücretleri kendilerine iade edilecektir. 2023 yılı haccı için çekilen kuraya katılıp kesin kayıt hakkı elde edemeyen hac yolcularının kayıt yenileme işlemleri 13 Eylül 2023 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılacaktır.” diye konuştu.

Haber: M. Nur Uysun

Sosyal Medya Logoları

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.