Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Göz damlası orucu bozmuyor

VAN’DA, URARTU GÖZ KURUCULARINDAN DOKTOR ÖĞRETİM ÜYESİ ATİLLA YAZICIOĞLU, RAMAZAN AYI İLE BİRLİKTE ÇOK SAYIDA HASTANIN ‘GÖZ DAMLASI ORUCU BOZAR MI?’ SORUSUNU KENDİLERİNE YÖNELTTİKLERİNİ BELİRTEREK, DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞININ GÖZ DAMLASININ ORUCU BOZMADIĞI YÖNÜNDE AÇIKLAMALARI OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

VAN'DA, URARTU GÖZ KURUCULARINDAN

Van’da Urartu Göz kurucularından Doktor Öğretim Üyesi Atilla Yazıcıoğlu, Ramazan ayı ile birlikte çok sayıda hastanın ‘Göz damlası orucu bozar mı?’ sorusunu kendilerine yönelttiklerini belirterek, Diyanet İşleri Başkanlığının göz damlasının orucu bozmadığı yönünde açıklamaları olduğunu söyledi.

Vatandaşların bu konudaki tereddütlerinin yersiz olduğunu belirten Urartu Göz kurucularından Doktor Öğretim Üyesi Atilla Yazıcıoğlu, her yıl Ramazan ayı ile birlikte özellikle göz rahatsızlığı olan vatandaşların bu sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını belirtti. Yazıcıoğlu, “İşin bilimsel açıklamasına baktığımızda göze damlatılan bir damla 50 mikronlitre oluyor. Göze damlatılan damlanın kan dolaşımına katılması ve burun yolu ile mideye ulaşması miktar olarak bile çok mümkün bir şey değil. Özellikle Ramazan döneminde bazı hastalarımız tedirgin olup tedavilerini aksatabiliyor. Özellikle göz tansiyonu olan hastalarımızın devamlı damla kullanması gerekir. Bunu aksattığında ciddi problemler ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu nedenle hastalarımızın Ramazan ayında tedavilerini aksatmamaları gerekir” dedi.

“Damla hiçbir şekilde midemize ulaşmıyor”

Fetva kısmının Diyanet İşleri Başkanlığıyla ilgili bir nokta olduğunu belirten Yazıcıoğlu, olaya bilimsel olarak bakıldığında damlanın hiçbir şekilde mideye ulaşmadığını ifade ederek, “Nasıl ki Ramazan ayında, yağmurda yürürken ıslanıp gözümüze su kaçıyorsa veya abdest aldığımızda yüzümüzü yıkadığımızda su bir şekilde gözümüze kaçıyor ve orucumuzu bozmuyorsa, onlardan çok daha az olarak damlattığımız göz damlaları da orucumuzu bozmaz. Çünkü bu damla hiçbir şekilde midemize ulaşmıyor” ifadelerini kullandı.