Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği yayınlandı. İlk ödeme ne zaman? 04/04/2019 - Banses Gazetesi - Bandırma'nın Güncel Haber SitesiBanses Gazetesi – Bandırma'nın Güncel Haber Sitesi

6 Şubat 2023 - 02:32

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği yayınlandı. İlk ödeme ne zaman? 04/04/2019

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği yayınlandı. İlk ödeme ne zaman? 04/04/2019
Son Güncelleme :

04 Nisan 2019 - 9:28

2019 yılının Ocak ve Şubat ayında satılan plastik poşetlere ilişkin beyanname 24 Nisan’a kadar verilecek ve 30 Nisan 2019 tarihine kadar ödenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Tebliği uyarınca 2019 yılının Ocak ve Şubat ayında satılan plastik poşetlere ilişkin beyanname 24 Nisan’a kadar verilecek ve 30 Nisan 2019 tarihine kadar ödenecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi Genel Tebliği (Sıra No: 1), 4 Nisan 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Tebliğ ile 2872 sayılı Çevre Kanununa ekli (1) sayılı listede yer alan ürünlerden plastik poşetler için ödenecek geri kazanım katılım payının beyanı ve tahsiline ilişkin usul ve esaslar belirlendi.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi elektronik ortamda verilecek

Tebliğe göre, Çevre Kanunu’nun Hazine ve Maliye Bakanlığına vermiş olduğu yetkiye dayanılarak Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin elektronik ortamda beyan edilmesi zorunluluğu getirildi.

Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olsun veya olmasın tüm satış noktaları Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamelerini elektronik ortamda göndermek zorunda olacak.

Beyan dönemleri; Kurumlar vergisi mükellefleri için aylık, Diğerleri için üç aylık olacak.

Üç aylık beyan dönemleri; Birinci dönem Ocak-Şubat-Mart, İkinci dönem Nisan-Mayıs-Haziran, Üçüncü dönem Temmuz-Ağustos-Eylül, Dördüncü dönem; Ekim-Kasım-Aralık olacak.

Plastik poşet satılmasa da beyanname verilmesi zorunlu

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin, plastik poşetin satışının yapıldığı beyan dönemini takip eden ayın 24 üncü günü saat 23.59’a kadar yetkili vergi dairesine elektronik ortamda gönderilmesi gerekecek.

Beyanname vermekle yükümlü olanlar, beyan dönemi içerisinde plastik poşet satışı yapmamış olsalar dahi Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesini vermekle yükümlü olacak.

Kimler beyanname vermeyecek?

Faaliyetleri sırasında hiçbir şekilde plastik poşet kullanmayan veya münhasıran kağıt, karton, tekstil gibi plastikten farklı bir malzemeden imal edilmiş poşet kullanan satış noktaları,

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeler kapsamında ücretlendirme uygulamasından muaf tutulan plastik poşetleri tüketiciye/kullanıcıya temin eden satış noktaları, Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi vermeyecek.

Geri Kazanım Katılım Payı ne zaman ödenecek?

Elektronik ortamda gönderilen Geri Kazanım Katılım Payı Beyannameleri sistem tarafından ön kontrolü yapıldıktan sonra kabul edilecek.

Tahakkuk eden geri kazanım katılım payı, beyannamenin verildiği ayın sonuna kadar, vergi daireleri veznelerine, PTT işyerlerine, anlaşmalı bankalara ödenebileceği gibi Başkanlığın internet adresi (www.gib.gov.tr) üzerinden banka kartı ve banka hesabından havale yöntemi ile de ödenebilecek.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesinin süresi içinde verilmesine rağmen beyan edildiği ayın sonuna kadar katılım payının ödenmemesi hâlinde vergi dairesince söz konusu alacağa vade tarihinden itibaren gecikme zammı tatbik edilmek suretiyle takip işlemlerine başlanacak. Ayrıca, ödenmeyen geri kazanım katılım payı bilgileri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile paylaşılacak.

Ceza uygulaması

Beyannameye ilişkin fiillerin 2872 sayılı Kanun gereğince idari para cezası gerektirmesi hâlinde;

Bildirim ve beyan yükümlülüğünü zamanında ve/veya tam olarak yerine getirmediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi hükmü,

Geri kazanım katılım payını ödemediği tespit edilenlere 2872 sayılı Kanunun 20 nci maddesinin birinci fıkrasının (z) bendi hükmü, gereğince Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından idari yaptırım uygulanacak.

Tebliğ kapsamında yapılacak bildirim ve beyanlarda yanlış ve yanıltıcı beyanda bulunanlar hakkında Bakanlıkça 2872 sayılı Kanunun 26 ncı maddesi doğrultusunda işlem tesis edilecek.

Geri Kazanım Katılım Payı Beyannamesi https://ebeyanname.gib.gov.tr/internet adresinden görüntülenebilecek.

HABER MERKEZİ

EN ÇOK KAZANANLAR


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 15

EN ÇOK KAYBEDENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 31

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER


    Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/banseshaber/public_html/wp-content/themes/theHaberV6/dosyalar/moduller/sag-borsa.php on line 49

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN