Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ersoy: “Kadınlar mecliste bizim seslerimiz olmalılar”

Kadınlar Derneği Başkanı Esen

Kadınlar Derneği Başkanı Esen Ersoy, siyasette eşit temsiliyete dikkat çekerek kadın milletvekili aday adaylarına 5 soruluk bir anket hazırladı ve destek vermek adına açık çağrıda bulundu. Başkan Ersoy, “Hangi siyasi partiden olursa olsun hiç önemli değil ama kadınların meclise girmesi lazım.” dedi. 

Kadınlar Derneği’nin 2020 senesinde kurulmuş, çok genç, çok taze fakat kısa zamanda çok büyük adımlar atmış bir kadın derneği olduğunu ifade eden Başkan Esen Ersoy, “Derneğimizde kadınların her türlü ihtiyacını karşılayacak imkânımız var. Şiddet mağdurlarına, iş arayanlara, işverenlere, evinde eşyası olmayanlara faturalarını ödeyemeyenlere, hepsine biz yardımcı oluyoruz. Şu ana kadar bize müracaat edip de geri çevirmek zorunda kaldığımız hiçbirimiz olmadı. Büyük bir ağımız var. Genç bir derneğiz ama 200’ü aşkın üyemiz var. Üyelerimiz arasındaki koordinasyon sayesinde ihtiyaçları karşılıyoruz.” dedi.

“KADINLARIMIZIN HAYATA TUTUNMALARINA YARDIMCI OLUYORUZ” 

Şiddet mağduru kadınların yeni hayat kurmalarında kendilerine psikolojik ve hukuksal destekte bulunduklarını belirten Ersoy, “ Şiddet mağduru kadınların boşanmalarında ve mahkeme süreçlerinde onlara yardımcı oluyoruz. Maalesef kentimizde de kadın cinayetleri oluyor. Bütün kadın cinayeti davalarına katılıyoruz. Ailelerin yanında olup mahkeme süreçlerini izliyoruz. Sonuca bizzat şahit oluyoruz.” dedi. Şiddete kadınlar maruz kalsa da bu bütün aileyi etkilediğini vurgulayan Ersoy, “Aile içi şiddet çocukları da perişan ediyor. Şiddet mağduru kadınlarımızın çocukları için iki pedagogumuz var. Psikolog, avukatlar ve pedagoglarımızın hepsi gönüllüdür. Biz de onların yardımlarıyla kadınlarımızın tekrar hayata tutunmalarına yardımcı oluyoruz.” diye konuştu.

“İLETİŞİM AĞIMIZ SAYESİNDE YARDIMLARI KOORDİNE EDİYORUZ” 

Deprem felaketi ardından Bandırma’ya gelen depremzedelere de yardım ulaştırdıklarını söyleyen Ersoy, “Biliyorsunuz bir deprem geçirdik, yıkıldık. Bu sırada kentimize 2200 depremzede geldi. Önce deprem bölgesine buradan yardımlarımızı topladık. Büyük bir iletişim ağımız var. Onun sayesinde yardımlarımızı koordine edebiliyoruz. Şimdi de deprem bölgesinden gelen depremzedelerin buraya alışmaları için gerekli olan ihtiyaçları sağlamaya çalışıyoruz. Ramazan dolayısıyla da hayırseverlerimizin yardımları çoğaldı. Hayırseverlerimizin yardımlarına aracı olup ihtiyaç sahiplerine iletiyoruz.” dedi.

“103 KADIN MİLLETVEKİLİ ÇOK YETERSİZ” 

Kadın milletvekillerinin 1935 seçimleriyle birlikte meclise girdiğini söyleyen Başkan Ersoy, günümüzde Türkiye’nin dünyadaki 188 ülke arasında meclisteki kadın milletvekili oranlarında 129’uncu sırada olduğunu vurguladı. Birinci sırada bir Afrika ülkesi olan Ruanda’nın bulunduğuna dikkat çeken Ersoy, “Türkiye maalesef Ruanda gibi küçük bir ülkenin kadınlarına verdiği değeri kendi kadınlarına reva görmüyor. 129’uncu sıra gerçekten çok üzücü bir sonuç. Son seçimlerde meclisimize 103 kadın milletvekili girdi. 600 milletvekili arasında sadece 103 kadın milletvekili çok yetersiz. Daha fazla kadınımızın milletvekili olarak meclise girmesini istiyoruz. Hangi siyasi partiden olursa olsun hiç önemli değil ama kadınların meclise girmesi lazım. Kadın kadının yurdudur. Orada bütün kadınlarla, kadınlar için çalışmalılar. Kadınlar mecliste bizim seslerimiz olmalılar.” diye konuştu.

“KADINLARIN SORUNLARI SİYASETTEN GEÇİYOR” 

Kadınlar Derneği’nin hiçbir kurum, kuruluş veya siyasi partiye bağlı olmadığının altını çizen Ersoy, “Biz İçişleri Bakanlığı’na bağlı tam bağımsız bir kadın derneğiyiz. Siyaset üstüyüz. Biz de siyaset olmaz ve her kesimden, her siyasi görüşten insanlar buraya gelirler. Burada siyasi fikirlerinizi çıkartacaksınız. Burada kadın olduğunuz için varsınız. Sorununuz neyse biz bunu birlikte çözmeye çalışacağız.” dedi. Siyasetin içerisinde bulunmasalar da kadınların sorunlarının siyasetten geçtiğini ifade eden Başkan Ersoy, “Kadın milletvekili aday adaylarının, seçimden önceki projelerini ve seçildikten sonra bunların ne kadar hayata geçireceklerini, verdikleri sözü ne kadar tuttuklarının takip edebilmek adına bir anket hazırladık. Aday adayları ile randevulaştık. Kısa bir video ile kendilerini tanıtmalarını ve sorularımıza yanıt vermelerini istedik.” diye konuştu.

“MECLİSTE EŞİT TEMSİLİYET ÇOK ÖNEMLİ” 

Kadın Derneği olarak siyasi parti fark etmeksizin bütün kadın milletvekili adaylarının meclise girmelerine önem verdiklerini söyleyen Esen Ersoy, “Kadınlar Derneği, tüm yasal partilere eşit mesafede duruyor ve eşit temsiliyet hakkı için kadın adayları destekliyor. Mecliste eşit temsiliyet çok önemli. Sadece seçildim diyip Ankara’ya gitmek yeterli değil. Kadın milletvekilleri içerisinde meclise gidip de kadın hakları için çalışmayanlar da görülmekte. Bunun önlenmesi adına hem kadın milletvekili adaylarını fikri takipte olduğumuzu belirtmek hem de kendilerini tanıtma fırsatı vermek için böyle bir proje hazırladık.” dedi.  Kadın Derneği’nin hazırladığı anket soruları şu şekilde:

1- Bir kadın olarak siyasete atılmanıza sizi motive eden unsurlar nelerdir?

2- Bu zamana kadar olan siyasi hayatınızda toplumsal cinsiyet eşitsizliğinin hangi yönlerine maruz bırakıldınız?

3- Gerek toplum genelinde, gerekse çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu parti yöneticilerinin kadın adaylarını destekleme konusunda çaba sarf ettiklerini düşünüyor musunuz?

4- 14 Mayıs 2023 Genel Seçim sürecinde adaylığınız boyunca maruz kaldığınız ayrımcılıklar nelerdir?

5- Seçildiğiniz zaman siyasette eşit temsiliyetin artması için neler yapmayı düşünüyorsunuz?

 

Haber: Nur Uysun