Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Deprem ve afet anında engellilere nasıl yaklaşılmalı?

2 Nisan Otizm Farkındalık

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde, Bandırma Kent Konseyi ve Engelime Renk Ver Derneği işbirliğiyle “Özel Gereksinimli Bireyler ve Afet Eğitimi” konulu sunum gerçekleştirildi.

Otizm Farkındalık Günü etkinlikleri kapsamında, Bandırma Kent Konseyi ve Engelime Renk Ver Derneği işbirliğinde “Özel Gereksinimli Bireyler ve Afet Eğitimi” sunumu yapıldı.

Bandırma Santral Kültür Merkezi’nde gerçekleşen sunuma, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun, Bandırma Kent Konseyi Başkanı Serdar Polat, Engelime Renk Ver Derneği Başkanı Nercü Çalışkan,  Gelecek Partisi Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Burhan Deniz, CHP Balıkesir Milletvekili Aday Adayı Fatma Salı Karabacakoğlu, eski Bandırma Belediye Başkanı Sedat Pekel ve Bandırma Kent Konseyi Engelsiz Meclisi bileşenleri katıldı.

AFET DURUMUNDA ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER ANLATILDI

Özel gereksinimli bireyler ve aileleri için afet durumunda alınması gereken önlemler ve dikkat edilmesi gereken noktaları konu alan sunuma, Özel Eğitim Öğretmeni Sultan Örenoğlu Toraman ve Çanakkale Engelsiz Meclisi Başkanı Sevimay Çanlıoğlu konuşmacı olarak katıldı.  Afet durumunda kaygı miktarının engel türü ve derecesine göre değişkenlik gösterdiğini dile getiren Sultan Örenoğlu, engelli bireylerin afet anında hemen fark edilemeyen yoğun bir tepki ve şiddetli bir çaresizlik hissi yaşayabildiğine dikkat çekti. Özel gereksinimli bireylerin tehlikeyi tam olarak anlayamadığının altını çizen Örenğlu, “Ailenin ya da refakatçilerin acil durumla ilgili telaş göstermesi, paniklemesi kaygıyı çoğaltabilmektedir. Olayın meydana gelmesiyle aileden, tanıdıklardan ayrı düşme ve/veya dışarıdan tanımadık kişilerin devreye girmesi durumu daha zorlaştırabilmektedir. Özellikle otizmi olan bireyler için bu durum daha da karmaşık hale gelebilmektedir.”diye konuştu.

Haber: Nur Uysun